avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate sagrad

Activitate sagrad

Buna ziua!

Vreau sa dau statul in judecata pentru situatia in care ma aflu. Am ajuns jos din toate punctele de vedere. :(

Sunt persoana cu dizabilitati din nastere (malpraxis medical - nimeni nu a platit pentru asta) si vreau sa lucrez intr-o institutie publica si sunt discriminat pe baza de sex si dizabilitate. In mediul privat sunt considerat expirat datorita varstei si nu ma vad lucrand decat intr-o institutie publica dar...pile, cunostinte, relatii....m-am saturat de cate concursuri am dat si am fost respins dupa ce am luat proba scrisa, proba interviu si nimeni nu vrea sa auda de actiuni pozitive/afirmative din OG 137/2000 si legea 202/2002 pentru ca sunt barbat si cu dizabilitati
Vreau sa muncesc (de 7 luni sunt fara job) nu sa primesc pomenile statului ca nu ma ajuta sa supravietuiesc mai ales ca am si 2 copii mici.
Am facut si plangeri la parchet pentru abuz in serviciu al functionarilor care au atributii de control privind respectarea alin 6 art 78 din legea 448/2006 dar sunt in curs de desfasurare anchetele.
Am facut plangeri si la CNCD pentru discriminare....dar vad ca institutia respectiva este ocupata cu persoanele publice nu si cu muritorii de rand.

Am facut sesizari la guvern, parlament, presedintie, agentia de protectie a persoanelor cu handicap, ministerul muncii, ANFP....si degeaba teza 1 alin 6 art 78 din legea 448/2006 este in favoarea mea dar nu vrea nimeni sa o respecte. Nimeni nu face nimic. Un aliniat dintr-un act normativ care nu a fost pus in aplicare niciodata din 2017.

In concluzie, am nevoie de un avocat ca sunt extrem de suparat pe statul roman ca sunt in situatia asta din cauza sistemului romanesc.
Vreau sa cer despagubiri materiale si morale ca nu am alta solutie de supravietuire, eu si copiii mei.

Multumesc!
Ma tem ca nu cunoasteti legea 196/2018. Nicaieri nu scrie ca administratorul este responsabil de intocmirea si completarea cartii de imobil. In aceeasi lege nu scrie clar ca niciun proprietar nu are acces ci dimpotriva, are acces la toate actele care tin de asociatie. Dosarul de infiintare al asociatiei - statut contine toate informatiile la care va referiti cu protectia datelor personale, deci nu tine asta.

Adam Grecu a scris:

Dvs. nu trebuie sa aveti acces la cartea de imobil, mai ales acum, in noile conditii stipulate de GDPR.
Este adevarat ca acum se precizeaza ca acest document il tine presedintele as. prop., dar in mod practic, administratorul are grija de completarea acestuia...
Cartea de imobil se prezinta, la nevoie, organului de politie, in niciun caz fiecare poate cere sa se uite prin acest document. De curiozitate, cam ce ati vrea sa aflati ?

Multumesc.:)
Nu administratorul trebuie sa tina cartea de imobil ci presedintele este responsabil cu asta. Administratorul este doar un angajat ci nu membru al asociatiei de proprietari. Multumesc de raspuns:)
Buna ziua
La cartea de imobil al unui bloc de locuinte/condominiu cine are acces? Eu ca membru/proprietar al asociatiei de proprietari am dreptul sa ma uit in el sau este dreptul exclusiv al presedintelui asociatiei?
Multumesc
La o asociatie de proprietari bloc/apartamente se doreste introducerea votului online. Care sunt solutiile de implementare pentru a fi legal acest demers.
Sunt multi proprietari care nu pot participa din motive obiective: nu locuiesc in acelasi oras sau in Romania.
Toata activitatea asociatiei vrem sa o mutam in mediul online astfel incat sa o eficientizam.
Buna ziua,

Pe luna decembrie am incheiat un contract de drepturi de autor cu un PFA (i-am facut un soft de gestiune a proiectelor) valabil doar 1 luna de zile, neavand caracter de repetivitate
Stiu ca PFA-ul tre sa retina 10% impozit urmand ca la regularizare sa platesc cei 6% dupa deducerea de 20%.
Intrebarea mea este: mai am alte obligatii fiscale, gen CAS, CASS, SOMAJ, etc?
Mentionez ca am calitatea de salariat la o persoana juridica.
Multumesc
politia nu poate lua nicio masura?...amenda, atentionare, etc
vreau sa evit sa ajung in instanta.
Buna ziua,

Am o boxa proprietate privata la subsolul blocului unde locuiesc. Tot la subsol sunt si locuri de parcare.
In fata boxei mele tot parcheaza un vecin o masina (nu e prevazut loc de parcare in acel loc) limitandu-mi accesul la boxa (am bunuri personale de transportat)
Am facut sesizare la politie dar cei de acolo nu stiu de ce natura e fapta.

Multumesc
Buna ziua,

Doresc sa fiu reprezentat de un avocat pentru a actiona in instanta banca Raiffeisen pentru nerespectarea clauzelor contractuale privind un credit ipotecar in franci elvetieni printre altele necorelarii ratei dobanzii variabile in functie de evolutia pietei financiare.

Multumesc

Grigore S.