avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate bogmim

Activitate bogmim

Răspuns la discuția Permis auto
Va multumesc pentru raspuns ,v-am intrebat pentru ca am intrebat la serviciul rutier si mi-au zis ca intradevar azi imi expira suspendarea dar practic nu pot conduce pentru ca sambata si Duminica nu au program cu publicul iar in calculatorul lor figurez ca inca mai am permisul suspendat si o sa mi se faca dosar penal,de asta am dubii in privinta permisului ,sa conduc sau sa astept pana luni ?
Răspuns la discuția Permis auto
Sa inteleg ca nu mi se face dosar penal ca si cum as avea permisul suspendat ? Primesc doar amenda ?
Discuție Permis auto
Buna ziua,as avea si eu nevoie de o lamurire legata de permis.
Astazi imi expira suspendarea permisului si maine ar trebuie sa ma duc sa mi-l ridic.
Fiind sambata si neavand program cu publicul, as putea circula maine fara permis,pana luni cand mi-l ridic sau ma pot duce astazi la politia rutiera sa-mi de-a o dovata ca maine imi expira suspendarea sau trebuie sa astept pana luni ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Suspendare permis
Imi poate raspunde careva daca ma pot intelege cu cu cei de la rutiera sa-l mai las inca 7 zile dupa care sa-mi restituie permisul ?
Răspuns la discuția Suspendare permis
Idee este ca permisul se afla la ei de 23 de zile.
Le-as putea cere sa mai astept 7 zile si sa-mi dea permisul figurand la ei ca mi-a fost suspendat doar 30 de zile si sa inchei procesul ?
Buna ziua,am si eu nevoie de o parere din partea dvs.
Mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile anul trecut in luna iulie, dupa care am facut contestatie.La serviciul rutier mi s-a spus sa aduc hotararea judecatoreasca imediat cand intru in posesia ei.Am pierdut procesul dar am reusit sa fac recurs deoarece fapta mea s-a intamplat inainte sa se aprobe legea 202/2010.Am intrat in posesia hotararii abia dupa 1 luna.Cand m-am prezentat la serviciul rutier cu permisul si cu hotararea le-am explicat celor de acolo ca am facut recurs si nu au dreptul sa-mi opreasca permisul iar ei spunandu-mi ca ca nu mai pot face recurs si mi l-au suspendat pentru 60 de zile.Am intrat in posesia unui certificat de grefa de solutie in care reiese ca pe numele meu este facut recurs.Luni ma duc la serviciul rutier sa le arat certificatul de grefa sa le demonstrez ca am facut recurs.
Cum ar trebui sa procedez cand ma prezint in fata lor ?
Răspuns la discuția Suspendare permis trecere pe rosu
Salutare,mi s-a retinut si mie permisul pentru ca am trecut, zic politistii pe culoarea rosie a semaforului,iar pe procesul verbal i-am zis sa scrie ca era galben intermitent pentru ca asa era la momentul respectiv.Am facut contestatie iar mai multi amici mi-au zis sa nu ma prezint la proces si sa las sa se judece in lipsa.
Cum ar fi mai bine pentru mine, sa ma prezint sau nu sau ce sanse am ?
Răspuns la discuția retinerea permisului de conducere
Salutare, am avut si eu astazi neplacearea de a mi se retine permisul de catre cei de la rutiera.
Mergeam linistit pe banda mea pana cand dintro data iese unul cu masina dintr-o parcare si se baga in fata mea la 10 m de semafor,ca sa evit impactul am virat rapid stanga pt a-l evita si am intrat in intersectie pe culoarea galben intermitent .M-au vazut baietii de la rutiera si mi-au spus sa trag pe dreapta.Le-am povestit cum a stat dreaba dar tot mi-au luat permisul 30 de zile si 120 lei in 48 de ore.La obiectiuni i-am zis sa scrie ca am trecut pe culoarea galbena intermitent.Daca fac contestatie ce sanse am de a-mi recupera permisul ? (fapta s-a petrecut in Iasi)