avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate ema.pascalin

Activitate ema.pascalin

multumesc mult ptr raspunsuri. bineinteles ca atunci cand m-am debransat am urmat pasii legali incepand cu semnaturile vecinilor si terminand cu constatarea de catre persoana abilitata a agentului termic. inseamna ca am scapat (sper) fiindca parti comune incalzite nu avem la blocul nostru.:D
stau la etajul 4 din 4 si anul acesta m-am debransat de la reteua de energie termica taind tevile de jos (in casa nu mai am tevi de la instalatia termica). ma intereseaza daca anul acesta voi fi obligata sa platesc 30-50% din consum. multumesc.
Am un copil in varsta de 4 ani incadrat in gradul I de handicap. Primesc o indemnizatie de 450/luna indemnizatie) si o suma de 91 lei/luna (buget complementar). Vreau sa va intreb daca pot depune actele ptr a fi asistent personal al copilului? Daca da, unde ar trebui sa merg? Ma bucur ca am descoperit acest site ptr ca de 4 ani intreb multe lucruri despre drepturile copilului si nu mi se raspunde asa ca aici am gasit multe raspunsuri. Abia luna trecuta mi s-a zis de suma de 91 de lei/luna, adica 4 ani eu nu am luat-o ptr ca am intrebat insa spuneau ca primesc doar acei 450 de lei si isi vedeau de munca asa ca eram nevoita sa plec dupa cum ma dusesem. Multumesc anticipat ptr raspunsuri.
Mi se pare si mie ciudat ca nu ati inteles unde erau urmele pe masina celuilalt. Pe partea stanga ca doar nu au dansat vals pe sosea. si daca acel acrosaj i-a dat o stare de confuzie cum declara el (din cauza zgomotului x intrase intr-o stare de confuzie) ma intreb daca era o noapte cu ploaie cu descarcari electrice, cate victime ar fi facut? un mic zgomot produs din vina ta te face confuz si produci un accident iar celalalt care circula regulamentar e vinovat ca exista la ora aceea pe sosea si animalul e si el vinovat care intr-un trafic intens apare pe sosea. declaratii cu vulpile aparute cred ca sunt cu totii cunoscatori.#-o
va multumesc ptr raspunsuri. totul e ciudat. eu nu cunosc prea mult insa ceea ce stiu e ca ei, expertii, trebuie sa aiba dovezi certe care sa dovedeasca ca presupunerile lor sunt reale ceea ce in raport asa ceva nu exista. ei folosesc ,,un posibil acrosaj, urme asemanatoare,, si aceste expresii nu se schimba. ei nu zic ,,s-a demonstrat ca a avut loc acrosajul in locul x .....,,. apoi pot spune ca procurorul ne-a spus ca el nu stie ce e in dosar fiindca dosarul nu a ajuns la el insa mi se pare absurd. oare nu procurorul a dat drumul unei cercetari penale? acum s-a cerut o noua expertiza.
buna ziua.
cheltuielile ptr energia electrica se repartizeaza pe persoane iar restul care le-ati enumerat inclusiv indemnizatia ptr administrator sunt pe cota indiviza. mergeti la primarie la compartimentul ..asociatii de proprietari,, si va vor da ei un tabel clar.
acum un an sotul meu conducea masina indreptandu-se spre casa si la acea ora (22.30) din sens opus era trafic intens. la un moment dat din coloana a iesit o masina si venea pe contrasens. sotul meu a crezut ca va intra inapoi insa vazand ca vine cu viteza si nu are de gand sa intre inapoi in coloana a parasit carosabilul si a oprit masina. cand cele 2 masini s-au intersectat s-a auzit un zgomot insa sotul a coborat si s-a uitat cu ajutorul luminii telefonului insa nu erau urme. inapoi la 50-100 de m cel care conducea nebuneste intrase intr-un copac iar pers din dreapta murise. sotul meu s-a dus la locul accidentului, a asteptat sa vina politia si a zis de faptul ca acel individ intrase in depasire neregulamentara si avand viteza mare a pierdut controlul si urmarile se vedeau. dupa sosirea ambulantei, politia i-a trimis pe toti acasa asa ca soferul implicat in accident a declarat ca el circula regulamentar si din partea dreapta i-a aparut un animal care l-a speriat si a pierdut controlul. dupa cateva zile isi sustine declaratia la politie la sectia cercetari penale. sotul meu a aflat despre declaratia individului si a luat legatura cu parintii fetei. a intrat ca martor la cele intamplate si baiatul respectiv si-a schimbat declaratia spunand ca de fapt o masina din sens opus venea cu faza de drum in functiune si l-a lovit apoi a aparut si un animal care l-a derutat si asa s-a produs accidentul. s-a facut expertiza masinilor si au reiesit urme, nu vizibile ci la probele fizico-chimice, insa pe masina baiatului se gaseau urme la partea aripa spate insa la masina noastra se gaseau urme pe toata lungimea masinii pe partea stanga si pe aripa dreapta:O. expertii au zis ca ,,posibilul acrosaj,, a avut loc la mijlocul drumului si nu pe sensul de mers al sotului meu, si s-au gasit urme ,,asemanatoare,, la masina noastra insa nu da latimea, lungimea si inaltimea urmelor ca sa putem sa le comparam. acum s-a deschis un dosar de urmarire penala impotriva sotului meu cu acuzatia :,, parasirea locului accidentului si omor din culpa,,. am cerut permisiunea sa studiem dosarul insa am fost trimisi la procuror (dosarul se afla inca la politie) iar procurorul acum abia ne-a dat permisiunea sa ne uitam prin dosar. noi am facut o contestatie la expertiza insa nu vrem sa ajunga acel dosar in instanta ptr ca ptr noi lucrurile sunt clare: acest dosar e fabricat, vinovatul se stie ca are bani si e sustinut de autoritati si vrem sa se termine totul aici. ce parere aveti, daca ati fast in situatii asemanatoare ce ati facut? sper sa nu va suparati pe mine ca v-am scris atat de mult dar vreau sa fiu sigura ca ati inteles tragica intamplare.