avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate istvan61

Activitate istvan61

Buna! Vreau sa stiu daca pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata cu penalizare. Am 37 de ani cotizare si in decembrie implinesc 60 de ani. Precizez ca in ultimii 4 ani nu am avut loc de munca
Pensie anticipata cu penalizare
Răspuns la discuția Omologare

buna, daca puteti sa ma ajutati cu legile care prevad asta si daca alcoolemia este peste 0.5. Va multumesc
Discuție Omologare
Buna, vreau sa stiu daca testerele de alcoolemie trebuie omologate sau nu. Ms
Răspuns la discuția Partaj fara sperante?
va multumesc, nu stiam ca pot sa fac si fara el
Răspuns la discuția Partaj fara sperante?
Cum am precizat mai inainte: si eu as fi vrut sa fac dar el nu vrea nici sa auda acum
Buna, am sa incerc sa schitez in mare situatia pentru ca povestea este mult mai lunga si mai c0mplicata
Deci, in 2009 a murit tata si mama a ramas singura intr-un apartament cu 3 camere. Acum vreo 5-6 ani s-a imbolnavit cumnata mea, si cum stateau la tara, s-au mutat in apartamentul mamei: fratele, cumnata si fata sa, ulterior a venit si soacra sa, Cumnata mea era grav bolnava. Timp de 3-4 ani abia daca au platit la consum, curent, gaz aceasta a si fost suspendat pt neplata dar pana la urma s-a rezolvat. Acum aproximativ 2 ani a murit cumnata mea si nici dupa un an fratele s-a mutat, lasandu-si fata in apartament singura cu maica mea. Din acest moment apartamentul a inceput sa se distruga: vase nespalate in bucatarie, haine nespalate in baie ca de abia puteai sa intri acolo, intr-o camera erau aruncate gramada toate hainele ei s.a.m.d. Anul trecut a mai dus acolo si un caine, labrador care a ros totul pe acolo.
Anul trecut in noiembrie a murit si mama si acum trebuia sa facem partajul si sa vindem locuinta dar in halul in care a ajuns apartamentul, nu se poate vinde. Am discutat cu fratele meu, toate buna si frumoase dar cand sa facem ordine, ma respinge intr-un ton flegmatic si cateodata agresiv. Nu pot sa ma inteleg cu el nicicum.
Intrebare: care ar fi solutia, mai pecis solutia legala ca sa pot sa scot de acolo pe nepoata mea cu caine cu tot si sa pun la punct apartamentul, pentru ca daca mai sta acolo o luna-doua, nu mai raman nici geamuri
Asta asa in mare dar cum v-am spus, situatia e mult mai grava, oricum astept un sfat, ms

P.S nici de partaj nu vrea sa auda deocamdata
o intrebare simpla: executorul judecaresc are oblicatia de a verifica prescriptia unei datorii si daca da, poate sa emita o hotarare de executare silita daca datoria a fost prescrisa?
si ce se intampla daca vand sau transcriu apartamentul?
chiar daca banca nu detine nici un act de garantie? (contract de cumparare auto, imobil, etc)