avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters158160

Activitate ContSters158160

Cum s-ar putea modifica programul meu de munca, in conditiile in care sunt angajata cu jumatate de norma (4 ore) si tocmai am primit o notificare prin care mi se comunica : "Repartizarea celor 4 ore / zi este distribuita inegal / in schimburi dupa cum urmeaza : 4 ore/ zi (medie) / 4 ore noapte (medie) in intervalul 0-24 conform normelor interrne aplicabile, cu respectarea duratei normale a timpului de munca potrivit prevederilor legale."?
well, incep sa cred ca cea mai sigura cale de a-ti face dreptate este sa ti-o faci singur...incep sa-i apreciez pe cei care au curajul asta...nu mi se pare normal sa fii agresat moral si psihic si nimic sa nu-l poata opri pe agresor...
Situatia sta in felul urmator... De 6 ani impreuna cu sotul locuiesc in acelasi apartament cu cumnatul meu(fratele sotului).Apartamentul este "mostenirea" sotului si a fratilor lui, in conditiile in care socrul meu este decedat.Insa soacra mea traieste,dar sta undeva la tara si a lasat casa copiilor, fara a completa insa vreun act. Prezenta noastra aici ii cam supara pe cumnatul impreuna cu care locuim si pe sotia lui. Din pricina aceasta sunt supusa adesea multor jigniri, amenintari , inclusiv se leaga de religia mea , cu toate ca fac parte dintr-o biserica ce apartine de un cult religios recunoscut de legea din tara noastra. Momentan, nu am resursele necesare pt a ma muta in alta parte...Cum pot pune capat acestor scandaluri de doi bani de care m-am cam saturat? As putea face vreo plangere la politie? Singurul martor ar putea fi sotul meu...va rog sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc.
Socrul meu este decedat din anul 1994 si el a fost titularul contractului cu operatorul local pt furnizarea apei reci .Contractul nu s-a reinnoit in tot acest timp. In apartament a locuit cumnatul meu care nu a platit facturile si s-au adunat restante cam de 3000 de lei pe care el refuza sa le plateasca. Astazi am primit o citatie prin care am aflat ca este in desfasurare un proces cu societatea de apa in care socrul meu este citat ca parat. Ce este de facut si daca cel care a locuit acolo refuza sa plateasca cine este bun de plata pt datoriile acumulate?
cum ar trebui sa sune o plangere penala impotriva angajatorului care nu a respectat o hotarare judecatoreasca ? situatia este cam asa: eu am adresat in data de 23.06.2011 angajatorului o cerere pt plata unor drepturi banesti obtinute printr-o hot. executorie dar nu si irevocabila: stiam ca va deveni irevocabila de pe portalul tribunalului. Azi merg sa fac cerere pt eliberarea celei definitive si irevocabile pt ca am vazut ca s-a intors dosarul de la curtea de apel. In baza carui articol din ce lege as putea sa fac plangerea aceasta? Intentionez sa merg si la executor, dar vreau sa fac si plangere penala...Multumesc.
Ma scuzati va rog ca insist, dar la ce instanta ar trebui sa fac acea cerere pt hotararea irevocabila: la cea de fond sau unde s-a judecat recursul? Va multumesc.
instanta de fond sau cea de recurs??
deci cum obtin hotararea irevocabila in conditiile in care recursul l-am castigat tot eu si cum spuneati nu mi se mai comunica nimic scris???trebuie sa merg undeva cu hotararea instantei de fond?ce ar trebui sa fac? va multumesc mult.
Si in cazul unei hotarari judecatoresti in cadrul unui conflict de munca este necesar acest proces de investire cu formula executorie a hotararii judecatoresti? Hotararea de fond este executorie de drept...mai exact cum ar trebui sa procedez cu hotararea definitiva si irevocabila in momentul in care o primesc?
Astazi am incheiat sirul celor 8 luni de cand ma judec cu fostul angajator pt salarii compensatorii.Si am castigat si recursul!!=D>Acum ce trebuie sa fac? Sa astept acasa sentinta de recurs? Eu m-am uitat pe pagina de internet a ministerului justitiei si am vazut rezultatul. Cum obtin dovada ca sentinta de fond e irevocabila? Imi trimite tribunalul ceva acasa sau trebuie sa merg eu cu sentinta la tribunal pt vreo stampila sau ceva de genul asta?#-o