avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate aiulian

Activitate aiulian

Buna ziua ,
Situatia este in felul urmator . Eu lucrez in strainatate iar cei de acolo nu ne mai pot tine angajati decat daca avem propria firma deschisa in Romania ,sa putem omite proforme ( invoice) si facturi pentru sumele incasate , doresc o solutie pentru a deschide un SRL sau orice altceva sa nu platesc impozit mare , cineva ma invatat ca pot fi propiul angajat ( self employed) sa trec la profit doar o suma mica lunar iar diferenta sa fie diurna de deplasare care nu este impozitata ,
Rog persoanele care cunosc legea sa imi dea cateva sfaturi

Va multumesc anticipat
Buna ziua .
Nu ma deranjeaza ca viziteaza alte meleaguri , dar eu lucrez in strainatate si vin in tara la cateva luni si atunci nu il pot vedea , ca el pleaca in bugaria , sotul ei a invatat-o sa scrie ca nu are nevoie de acordul meu deoarece se aplica legea 248/2005 art.30 ...dar ea nu are decizie de la tribunal ..ci doar hartia de la notariat prin care avem custodie comuna cu domiciliul la ea ..ce pot face in aceste conditii?
Buna ziua ,

Acum 9 luni am facut pentru fosta mea sotzie ( atunci actuala) o procura pentru a iesi cu copilul din tara . ea imi purta numele ...acum poarta numele actualului sotz , si am inteles de la copil ca face des vizite In Bulgaria ...actualul ei sotz fiind angajat la politia de frontier ..unde trebuie sa ma adresez sa anulez pasaportul si procura ..

Va multumesc
Buna seara

Doresc sa stiu daca voi primi indemnizatia in conditile in care ...eu am contract determinat pana pe 1 septembrie iar eu voi naste in jurul de 25 septembrie ce pasi ar trebui sa urmez ?

Va multumesc
Buna seara
sa inteleg ca pot merge la politie cu hotararea de la divort de la notariat ? sau la un executor pentru a putea sa imi vad copilul

va multumesc
Dar acum ca incalca ce scrie pe hartia de la notariat .....nu se considera tot infractiune?
As dori sa incerc s a obtin domiciliul copilului la mine ....se poate deschide procesul in alt judeţ ?
Buna seara,

Problema mea este urmatoarea in noiembrie anul treceut s-a finalizat divortul dintre mine si fosta sotzie , am avut un copil minor de 7 ani , am fost de acord ca fiul nostru s a aibe domiciliul la ea cu conditia sa il pot lua in fiecare saltaman si vacantele, eu sa platesc 200 ron pensie alimentara si sa particip la cresterea si educatia lui .........toate bune si frumoasa in primele 30 zile ...dupa care nu am mai putut lua legatura cu fiul meu , si fosta sotzie a inceput sa inchida telefonul... de pe 26 noiembrie nu mai am contact cu fiul meu nu mais tiu nimic despre cresterea siu educatia lui ..
Acum doresc s a deschid proces pentru a incerca sa obtin custodia lui ...as vrea sa stiu ce sanse pot avea sa il obtin sa creasca cu mine si actuala sotzie

Multumesc anticipat

Cu stima
Iulian
eu citisem pe forum ceva de un articol 35 din codul familie de acord tacit , se poate ca cineva care cunoste legea sa imi explice ..

Cu stima
Buna ziua ,

Din ianuarie sunt separat de sotia mea ......avem impreuna un copil de 6 ani care a ramas la mine , avem si un auto pe numele ei cumparat de mine in timpul casatoriei ,, eu acum doresc sa vind acel auto ....deoarece din ianuarie nu am putut munci ca nu am avut cu cine lasa copilul sa merg la munca ,,ea este in spania la un iubit cunoscut pe internet ..si locuieste acolo cu el ... cum pot face pentru a vinde acel auto ..daca ea nu este in tara ...cum pot cere elibererea certificatului fiscal de la primarie si pe ce baza pot eu face contract de vinzare cumparare la cineva ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Cu stima
Iulian
Va multumesc ....pentru raspuns ..

Incazul in care mai are un accident cu deces de acum 2 ani in care nu a fost el de vina ci victima in stare de ebrietate sa aruncat in fatza autocarului ......se considere antecendente ??
Cu respect ..