avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate ilie cristina

Activitate ilie cristina

Răspuns la discuția societate insolventa
am o hotarare judecatoreasca prin care mi-am obtinut sporul de vechime pe perioada in care am lucrat iar cealalta hotarare se refera la reangajarea pe postul detinut anterior +plata salariilor majorate indexate si reactualizate de la data concedierii pana la data reincadrarii efective pe post....dar se poate rezolva si pe persoana fizica?sau doar juridica?pentru ca as merge sa-i fac plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila...astept raspuns
buna ziua!!am si eu o intrebare...am doua hotarari judecatoresti definitive si irevocabile cu societatea la care am lucrat dar de putin timp am aflat ca societatea se afla in insolventa.imi mai pot recupera drepturile banesti pe care le-am castigat in instanta sau nu pot face nimic...cum trebuie sa procedez?am mers la executor dar mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic...dati-mi un sfat...va rog!multumesc!!!!!!!!
Discuție taxa auto
buna ziua!am si eu o intrebare la dumneavoastra si poate ma puteti ajuta.am inmatriculat si eu o masina in septembrie 2009 la care am platit o taxa de 4927.19ron.imi mai pot recupera banii?am vreo sansa de castig? si ce trebuie sa fac?va multumesc!!
am inteles cu somajul dar la drepturi compensatorii are dreptul?ce parere aveti?beneficiaza de plata concediului de odihna pe anul acesta pe care nu l-a luat,de salariul compensatoriu de la art 78 din ccm?
buna ziua!am si eu o problema..sotul meu lucreaza la o societate care are 9 angajati dintre care unul este si el...pe data de 16.06.2010 a primit o instiintare prin care era anuntat ca din data de 17.06.2010 se afla in preaviz de 20 zile lucratoare iar la terminarea preavizului ii va fi desfacut contractul individual de munca cu art 65 din codul muncii cu drept de somaj din motive de restrangere a activitatii societatii.pe data de 14.07.2010 i-a expirat preavizul si inca nu i-a adus decizia...dar a facut statele de plata prin care i-au fost platite 112 ore care nu stiu ce reprezinta deoarece sotul meu nu a fost primit sa presteze preavizul...a stat acasa...la aceasta societate nu exista CCM toate contractele de munca sunt individuale...el beneficiaza de salariu compensatoriu?zilele concediu de odihna pe anul asta?este o problema mai grava deoarece sotul meu se afla in proces de litigiu de munca cu patronul de vreo trei luni pt drepturi salariale iar de atunci patronul i-a facut prima data decizie de detasare la alta societate,sotul meu a refuzat in scris si a facut si contestatie in instanta...nu s-a prezentat la noul loc de munca,a facut absente nemotivate,dar patronul in loc sa-i desfaca cim ca avea motive,a facut instiintarea cu preavizul si desf cim cu drept de somaj,v-i se pare normal?sau urmareste ceva?