avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2221 soluții astăzi
Forum Activitate loredana1108

Activitate loredana1108

Răspuns la discuția Poprire salariu
Am avut acelasi domiciliu..singurul document privind executarea silita de care eu am cunostinta este cel pe care executorul l-a transmis catre compania la care lucrez acum impreuna cu o notificare de poprire pe salariu. Hotararea de executare silita dateaza din 19.12.2013.

Multumesc mult pentru raspunsul dvs!
Discuție Poprire salariu
Buna ziua,
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu o parere privind cele de mai jos:
– in anul 2007 am luat un credit de nevoi personale
– in luna Iulie 2009 am primit instiintare de plata de la EOS, pt ratele neachitate
– am efectuat plati catre contul mentionat de ei pana in anul 2013(cred ca luna iulie)
– dupa, a urmat o perioada cand din nou nu am avut loc de munca sau am avut contracte de munca pe termen scurt
– in luna decembrie 2013 m-au dat in judecata si a fost aprobata executarea silita
– cred ca in anul 2014 au transmis solicitare de poprire salariu(catre o companie la care eu nu mai lucram de aproape 1an )
– de atunci nu am mai primit nimic pana ieri cand au transmis catre compania unde lucrez momentan solicitarea de poprire si o copie dupa decizia judecatoreasca din decembrie 2013

Intrebarea mea este daca ei inca mai sunt in termen sa ceara poprire sau nu? Se mai poate face ceva?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie proprietari
Nu este nici o legatura intre asociatie si chiria pe care o incaseaza proprietarul. Adeverinta despre care vorbesc este un document eliberat de asoc de prop din care sa reiese faptul ca sunt locatar al imobilului.
Răspuns la discuția Adeverinta asociatie proprietari
Proprietarul este pers fizica, iar adeverinta imi este necesara pt dosarul de chirie(bani de chirie care imi sunt platiti de angajator)
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea intrebare.. Am nevoie de la asociatia de proprietari, pentru servici, de o adeverinta din care sa reiasa ca sunt locatar al imobilului in baza contractului de inchiriere. Se refuza eliberarea acesteia pe motiv ca am ceva restante la intretinere. Este normal?

Multumesc anticipat,
Buna ziua, am si eu o nelamurire... In anul 2008 am incheiat un contract de internet si telefonie fixa. Facturile au fost platite pana la un anumit moment dat, si la sfasitul anului 2008 aveam 4 facturi restante. Aceste facturi au fost platite abia in 19.11.2009. La o zi dupa, adica 20.11.2009 am semnat rezilierea contractul, reziliere ce a fost facuta cf. art. 5.1 al contractului: 'contractul poate inceta prin acordul de vointa al partilor, in termenul de valabilitate, fara plata de daune, daca au fost achitate integral obligatiile'.
Acum aprox. 1 saptamana am primit un telefon de la departamentul juridic al acestei companii prin care mi s-a adus la cunostinta ca figurez cu o restanta la dansii, restanta ce cuprinde penalizari si taxa de judecata, cf unei sentinte din data de 15.10.2009. Acum problema mea este urmatoarea, ar trebui sa platesc aceste restante?

Va multumesc si astept raspunsul dvs,
Cu stima,
in urma raspunsurilor primite imi dau seama ca trebuia sa mai precizez faptul ca sunt asociat si administrator al firmei. Nu sunt asociat unic.
exista un termen anume in care trebuie sa fac acest lucru, sau anumite taxe de platit?
Buna ziua! Am si eu o intrebare..am o firma deschisa acum cativa ani, la care sunt administrator. De curand m-am casatorit si implicit mi-am schimbat numele. As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuiesc urmati in continuare ..
Multumesc anticipat!