avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate dandinu

Activitate dandinu

Multumesc pentru raspuns. Am verificat asigurarea lor spune ca 80% din daune sunt suportate de client :). Credeti ca mai e vreo sansa sa recuperam banii?
Salut,

Scurtand mult povestea, am optat pentru un sejur de 5 nopti in perioada de sarbatori in Bulgaria. Sejurul a costat 1300 Ron / persoana si am fost un grup de 19 persoane.
In ziua in care trebuia sa plecam, am primit un telefon de la agentie care ne anunta ca agentia din Bulgaria cu care ei lucrau a intrat in insolventa iar rezervarile noastre s-au pierdut.
In aceeasi zi am mers la agentie intr-un final ( nu au raspuns la telefoane, acelasi lucru fac si acum) sa cerem banii. (am gasit 2 articole care spun ca in cazul situatiei de fata agentia este obligata fie sa ofere o varianta echivalenta de cazare/servicii in aceeasi perioada, fie o alta varianta mai proasta si cu rambursarea unei sume de bani, fie returnarea integrala a banilor pe loc.). Evident, ne-au spus ca nu au nici un ban.

Am cazut de comun acord sa lasam agentia pana la data X sa ne returneze banii. (am rugat sa semneze ca ni-i vor returna pana la acea data).
Data a trecut, persoanele de contact nu mai raspund la telefon.

Imi puteti da, va rog, cateva indicatii despre ce pasi ar trebui sa urmam sa recuperam banii? (lasand la o parte concediile si revelionul distrus pentru toata lumea :) )

La ce institutii as putea sa apelez? ANPC poate face ceva? Politia?

Multumesc

Salutare,

In primul rand imi cer scuze, probabil nu am postat intrebarea in categoria care trebuie.

Impreuna cu un grup de prieteni am platit avansul pentru o oferta in valoare totala de 200 Euro / persoana (noi suntem in jur de 20).
Este vorba de o oferta de revelion unde oferta initiala presupunea plata a 150 eur / persoana + masa de revelion (45 Euro sau mai putin in functie de ce "negociaza" ei ).

Ulterior (adica astazi) am primit un telefon de la agentie; mi spune ca in 24 de ore trebuie sa platim restul de bani. Intreb care este pretul mesei de revelion si imi spune pe ocolite ca este 80 de euro.

Vreau sa fiu cat mai scurt, iar intrebarea mea este :
pot apela la orice institutie pentru aceasta problema? Contractul intial nu spune nimic de pretul mesei de revelion, ni s-a spus astazi ca este "posibil" sa fie obligatoriu dar nu se stie cat este. Noi tot trebuie sa platim maine restul de bani.

Suma e sa spunem nesemnificativa(desi la 20 de persoane 40 de euro in plus inseamna ceva), ma deranjeaza ideea in sine si vreau sa fac ceva in privinta asta. E clar ca legal ei nu au nici o obligatie fata de noi, pot sa ne zica ca masa de revelion va fi si 200 euro, noi tot trebuie sa o platim ulterior.

Reclama cu "sunt cetatean european si am drepturi"" :) se aplica in cazul asta?

Multumesc

Cu stima,
Dan
Răspuns la discuția Somatie amenda rutiera
poate cineva sa-mi dea un raspuns, va rog?
Salut,

Am primit o somatie care ma avertizeaza daca in termen de 15 zile nu platesc o amenda rutiera sa va trece la executare silita.
Nu am de gand sa platesc acum amenda de 240 de lei, care am primit-o pe nedrept. Sunt constient ca va trebui sa o platesc intr-un final, insa vreau sa trag cat mai mult de timp.
Intrebarea este urmatoarea: Vor trebui platite si alte taxe daca nu achit suma respectiva in 15 zile?

Multumesc
Salut tuturor. Cum si eu am fost ajutat aici, revin cu cateva sfaturi pentru cei care vor mai fi in aceasta situatie :).
Am pierdut procesul in ciuda faptului ca:
- am adus argumente corecte in plangerea pe care am depus-o la judecatorie, insotite de legile care imi dadeau dreptate
- singura prezenta a politiei in acest proces a fost intampinarea in care scria ca nu exista nici o dovada foto sau video care sa arate ca am incalcat legea.
- martorul care a semnat procesul verbal nu s-a prezentat la nici o sedinta. (motiv pentru care am fost chemat la judecatorie de 4 ori).

Atentie! Daca pierdeti procesul rezultatul va fi afisat doar online, pe site-ul judecatoriei. Nu va asteptati sa primiti ceva acasa. In termen de 15 zile de la data publicarii pe site (din cate am inteles) trebuie sa predati permisul la politie, altfel se va prelungi suspendarea cu o luna. Trebuie sa faceti o alta cerere la judecatorie insottia de celelate taxe prostesti de 50 de bani si 1 leu care trebuie platite in locuri diferite penttru a va da sentinta. Apoi mergeti si lasati permisul la politie. Maine voi incepe aceasta procedura, daca va fi ceva in plus voi reveni.
O alta chestie ciudata e ca daca nu predai permisul in 15 zile se mareste perioada de suspendare, insa poti preda permisul cand vrei. Am un prieten in aceasta situatie care teoretic ar fi trebuit sa predea permisul de 5 luni. Chiar politistul i-a spus ca poate sa il predea cand doreste.

Prin urmare, daca nu vreti batai de cap, cozi infernale, proceduri stupide si altele "a la Romania" lasati permisul sa stea pentru o luna la politie de la inceput :)
Succes
toreflo a scris:

Ai reusit sa iei permisul de la politie?

Eu am depus ieri dosarul si mi-a dat termen pentru certificatul de grefa tocmai peste o saptamana (adica joi) deci 3.5 zile fara permis! :(

Da,l -am luat ieri. Imi pare rau ca la tine merge mai greu.
Oricum merge repede. La judecatorie mi-au dat certificatul in 2 minute, apoi la politie n -a durat mai mult de 5 minute.
La politie iti trebuie :
dovada in original
certificatul de grefa in original
copie dupa buletin
are cineva idee daca imi trebuie mai departe exemplarul meu al dosarului ? Nu stiu cum l-am uitat, era aglomerat m-a grabit si l-am lasat pe birou.
toreflo a scris:

dandinu a scris:

mda..tocmai mi-am dat seama ca am uitat exemplarul meu la ei pe masa.


:( imi pare rau...

iti multumesc mult pentru informatii.
eu ma gandeam la un moment dat sa facem cate o copie reciproca a dosarelor si sa le aducem fiecare la proces. ma rog, era doar o idee...

Sa inteleg ca dureaza 2 zile sa iti dea certificatul de grefa?
Inseamna ca eu daca depun dosarul joi, trebuie sa iau certificatul luni? ca faza e ca duminica e ultima zi cand pot circula cu dovada.

MUltumesc mult inca o data!




Da, si la mine tot duminica. Nu sunt sigur daca aveau program luni la eliberarea certificatelor de grefa, din cate imi amintesc era numai Joi sau Joi si Marti. Cred ca ramane sa il iei marti, nu sunt sigur.
mda..tocmai mi-am dat seama ca am uitat exemplarul meu la ei pe masa.