avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate e i

Activitate e i

Răspuns la discuția Vecini...incalificabili
Buna dimineata,
Va rog, pot face ceva in situatia prezentata?
Va multumesc!
Buna ziua,
Locuiesc la casa (in oras, nu stiu daca are relevanta) din anul 2006 si, din anul 2015, au inceput sa apara problemele cu vecinii.
Sa incep cu prima: eu locuiesc la nr.2, sa zicem, si intru in curtea mea, din strada, pe o alee cam de 40 m L si 1,75 m l, alee ce este la comun cu nr. 1. Pe gardul din dreptul nr. 1, din curtea acestuia, creste un trandafir catarotor, si nu stiu ce arbore decorativ cu tepi, iar mai incolo, vita de vie. Desigur, toate patrund prin gardul plasa. Am dreptul sa tai tot ce iese inspre alee, avand in vedere ca si eu sunt proprietara acesteia, iar ea are drept scop accesul meu in curte?
Si a doua, inaintand spre curtea mea, tot pe alee, dar si in curte, pe gardul dinspre nr. 3, se afla vita de vie (asa am cumparat casa), un butuc si pe alee, strans si legat de gard, inspre alee. Acum, problema e urmatoarea: vineri, placand de acasa, am constat ca butucul de pe alee mi-a fost taiat aproape de radacina, din curtea lor (spatele casei lor), fara avertisment, fara nimic. Avea dreptul sa faca acest lucru fara sa-mi spuna? In acest moment, nu avea decat cateva frunze vita si era trasa si taiata toata, din primavara. Si asta vara, inainte sa-mi pun o plasa verde pe gard, taia tot ce iesea pe partea lor, nimic care sa ma deranjeze, dar tragea si prin gard!
Nu am avut cum sa anticipez a.i. sa iau masuri, poze sau altceva. Pot face ceva, ma pot adresa cuiva cu o reclamatie sau vor proceda la fel si eu nu pot spune nimic?
Mentionez ca, asa a fost dintotdeauna, dar din vara anului trecut...deranjeaza si actioneazaz pur si simplu, in conditiile in care eu nu indraznesc sa tai tepii de pe aleea care este si a mea si nu am cum intra in curte fara sa ma intep.
Va multumesc!
Buna ziua,
Sotul meu trebuie sa vina in Romania pentru a da o delcaratie la notar pentru a putea merge cu copiii la el. Precedenta a expirat, Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa arate, avand in vedere ca, pasapoartele copiilor mei expira in luna mai 2018, fiica mea cea mica implineste 14 ani in febr. 2018, iar cea mare 18 ani in oct. 2018. Stiu ca acum este valabila 3 ani aceasta declaratie. Ce acte sa trecem in ea? Pasaportul si C.I. pentru cea mare, CNP-ul sau...a.i. sa fie valabila 3 ani?
Multumesc!
Răspuns la discuția carte de identitate expirata
Multumesc pentru raspuns.
O zi frumoasa sa aveti!
buna ziua,
sotul meu se afla in italia la munca si in luna mai i-a expirat cartea de identitate. inca nu poate veni in tara, dar peste o saptamana merg la el. intrebarea mea este, ce anume si daca putem face ceva acolo, astfel incat, cand ma reintorc in romania, sa-i pot face eu aici cartea de identitate, deoarece e mai ieftin. nu am procura de la el in tara, dar ma gandesc ca poate putem sa facem una acolo pe care s-o folosesc in romania.
multumesc!
Răspuns la discuția carte de identitate expirata
Multumesc!
Nu vine cu auto.
Inteleg ca sunt companii care imbarca si asa...sper. Cat despre buletinul italian, acela e valabil doar acolo. :(
Răspuns la discuția carte de identitate expirata
Multumesc pentru raspuns!
Din ce am citit, inteleg ca acela nu poate fi folosit decat in Italia. Asa sa fie?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca si cum sotul poate intra in tara, din Italia, cu cartea de identitate expirata din data de 18 mai 2016. El are un buletin italian valabil, de rezidenta cred ca se numeste, insa nu stiu daca poate calatori cu acesta. Ce trebuie sa faca? In perioada respectiva nu si-a putut lua concediu, iar acum isi va face alta carte de identitate cand va ajunge in tara.
Multumesc si astept raspuns.
Răspuns la discuția poprire cont alocatii copii
Multumesc!
Zi frumoasa!
Răspuns la discuția poprire cont alocatii copii
Fara doar si poate, sunt ai copiilor!!! Tocmai de aceea se afla in cont si ma preocupa soarta lor. Dispun, in sensul ca numai eu ii pot retrage din cont. Multumesc! :)