Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Declaratie/ procura copii minori
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Declaratie/ procura copii minori

Buna ziua,
Sotul meu trebuie sa vina in Romania pentru a da o delcaratie la notar pentru a putea merge cu copiii la el. Precedenta a expirat, Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa arate, avand in vedere ca, pasapoartele copiilor mei expira in luna mai 2018, fiica mea cea mica implineste 14 ani in febr. 2018, iar cea mare 18 ani in oct. 2018. Stiu ca acum este valabila 3 ani aceasta declaratie. Ce acte sa trecem in ea? Pasaportul si C.I. pentru cea mare, CNP-ul sau...a.i. sa fie valabila 3 ani?
Multumesc!
Buna ziua,

In declaratie trebuie trecute seriile si numarul pasaportului / CI ale fetelor dar nu va faceti griji pentru ca e trecut si CNP-ul, iar acesta nu se schimba, identificarea se face pe baza lui. Veti putea folosi declaratia chiar daca fetele nu vor mai avea aceleasi acte.

Oricum pasaportul celei mici il veti avea, iar dupa CI a celei mari puteti face o fotocopie daca chiar vreti sa aveti un element de siguranta in plus.