avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate Sonji

Activitate Sonji

Trebuie sa se dovedeasca ca a avut dreptate ca e "nemernic"? :)) Asta cum se dovedeste? Il vor intreba pe politist acei procurori: "Domnule politist, sunteti sau nu ..nemernic?"
Răspuns la discuția consultare dosar penal!!!
Nu "consultatie juridica" am cerut eu..si daca nu stiam ca nu au voie sa-mi ofere nu stiu ce informatii..nu trebuia sa aiba atitudinea aia aroganta, mai ales pentru faptul ca s-a ocupat de un dosar unde un pedofil a fost lasat in libertate..deci..ar trebui sa renunte la atitudinea aia.ma rog.unii cred ca si-au gresit meseria.intelegi "mah"?
Cat despre copii din dosarul in care am fost implicat ca faptuitor si am fost gasit nevinovat pe motiv ca fapta nu exista..deci..dupa parerea mea calomniat de cei care m-au acuzat de o fapta: instigare la denunt calomnios..banuiesc ca ..chiar ei au facut un denunt calomnios impotriva mea..daca fapta nu exista, inseamna ca nu au adus probe pertinente, utile etc..de-asta am nevoie de copii din dosar, sa vad ce au declarat impotriva mea, ce martori sau ce probe au folosit. Intelegi "mah"?
Răspuns la discuția consultare dosar penal!!!
Am discutat azi la parchet cu niste persoane absolut arogante..prima a fost ma gandesc o secretara care mi-a bagat pe gat legea 544, nu stiu daca intra in speta mea ..a spus ca nu poate sa ofere decat date de interes public nu si personal..adica..eu cer copii dupa dosarul in care eu sunt implicat, in care martori au declarat despre mine, inc are am fost denuntat calomnios..iar ei imi spun ca nu am dreptul. Mi-a facut lagatura cu doamna procuror "Gunoi" Marinela, care s-a ocupat de dosarul meu si care a ajuns la concluzia ca nu sunt probe suficeinte care sa dovedeasca vinovatia unui abuzatgor sexual, la lasat in liberatate..mi-a spus ca ea nu ofera cosnsultatii juridice, la fel, avea o atitudine aroganta cand putea sa-mi explice frumos unele lucruri. Am sau nu dreptul la copii din dosar pana la urma?
Răspuns la discuția consultare dosar penal!!!
Exista o multime de temeiuri pentru care pot face plangeri impotriva Ordonantei de NUP, printre care si schimbarea temeiului pentru care mi s-a dat NUP. In cazul meu atat mie cat si altor persoane ni a dat fie scoaterea de sub urmarire fie NUP..deci am interesul de a face plangeri, raspunsul pe care il doresc este daca am sau nu drept la consultarea dosarului pentru a face plangere impotriva celor care m-au denuntat calomnios.
Dosarul se afla intr-un alt judet, iar eu nu pot ajunge acolo si am nevoie de copierea dosarului ca sa pot formula apararea intr-un viitor proces.
Am primit de curand NUP intr-un dosar penal de instigare la denunt calomnios, pe motiv ca fapta nu exista.
Am primit ordonanta. Eu acum, din cate am inteles am dreptul sa consult dosarul in care am fost anchetat ca FAPTUITOR. Am trimis o cerere de copiere a dosarului acum cateva zile. Nu am primit inca un raspuns. Mai am la dispozitie 14 zile de la emiterea Ordonantei, ca sa formulez niste plangeri, iar ca sa fac acele plangeri am nevoie sa studiez ceea ce s-a declarat in dosar, martori, cei ce au facut plangerea impotriva mea, etc.
Am dreptul sau nu la copierea dosarului?? Ce motive ar exista ca procurorul sa imi respinga cererea? Din cate ma inteles , as avea dreptul la dosar.
Astept raspuns, multumesc.
Răspuns la discuția viol minori
Ma confrunt de 2 ai cu o asemenea situatie...daca intrati pe profilul meu o sa vedeti subiectele deschise...Fata in cauza, vitima, a marturisit dupa 3 ani de episoade de abuz prin ce trece. Singurele probe sunt niste inregistrari telefonice facute de ea, inregistrari ale unor convorbiri telefonice dintre ea si tatal(daca mai poate fi numit tata) care recunoaste intr-un mod indirect faptele:"Tati, tu nu intlegi ca te masturbai pe spatele meu si ma obligai sa fac lucruri de-alea?"..iar tatal la acuzatie raspunde:"Da, dar ti-am promis ca nu se mai intampla, te rog sa nu mai povestesti nimanui mai ales mamei
Convorbirile sunt mai lungi si mai detaliate..din contextul carora reiese clar ca individul are atitudine de faptuitor..fata e virgina , era la momentul cand s-a intocmit raportul medico legal..au gasit doar ceva urma de degete pe corpul ei, cum a fost stransa, etc..a si declarat inainte de raport ca a fost supusa la sex oral si tot felul de perversiuni sexuale care nu au implicat pnetrare nici vaginala nici anala. Problema e ca intre timp fata si-a schimbat declaratia presata chiar de mama ei care culmea ii-a cerut sa-si irte tatal pe motiv ca au nvoie de sprijinul lui financiar. Sunt declaratii de martori care sun ca fata le-a povestit prin ce trece..o sa urmeze o confruntare cu prima prsoana caruia i-a povestit si care a insotit-o la politie sa-l denunte pe tatal ei..ma gandesc ca oate astea coroborate ar fi suficiente.
E foarte grav ca in asemenea cazuri, de pdofilie, care se mai intampla si in familie, niste monstrii odiosi aceste scursuri..e grav ca nu se insista asupra cazurilor..nu se urmeaza procedurile asa cum trebuie, exista psihiatrii care daca ar audia victimele minore(in cazul de fata fata are 16 acum) ar scoate adevarul din ele fara pic de tagada..acele inregistrari care sunt acceptate de instanta.sunt mai mult decat graitoare.numai ca in cazul asta...familia este destul de bogata si nu saraca si dezorganizata cum se intampla deobicei..tatal e maior in MApN..ca sa vezi...si nah. Cate sanse sunt sa se descopere adevarul.?Ce probe ar mai fi ncesare? eu zic ca sunt suficiente..sa o mai faca pe fata sa recunoasca..sau ma rog..sa-i faca pe membrii familiei sa se incurce in minciuni..e de speriat cat de usor pot scapa asemenea monstrii.
Răspuns la discuția Mandatul de aducere.
Da, inteleg..deci.acel agent care se va prezenta cu mandatul de aducere..o sa anunte persoana pe numele careia s-a dat acel mandat sa fie pregatit pentru o data anume, care banuiesc ca e specificata si pe mandat..nu? Daca persoana pe numele caruia s-a dat acel mandat nu se poate deplasa in localitatea unde are loc audierea din motive financiare..banuiesca ca va fi dus de politisti acolo..nu?
Cum sta treaba cu mandatul de aducere? Daca azi la 9 dimineata se prezinta politistul cu un mandat de aducere.in acel moment trebuie sa fie insotit si cel asupra caruia s-a dispus mandatul? sau acea persoana pe numele careia s-a dat acel mandate anuntata cu cel putin 24 de ore inainte sa se poata pregati? mai ales daca e vorba sa fie dus la audieri, intr-un oras la 500 km de localitatea in care locuieste? Multumesc.
Am trimis o scrisoare cu confirmare de primire in care am cerut amanarea mea acolo pe un termen rezonabil, m-au sunat cei de acolo si m-au intrebat ce termen rezonabil as vrea, le-am spus ca pe la sfarsitul lunii Aprilie sunt sanse sa fac rost de acea suma necesara deplasarii mele in localitatea respectiva. Nu pot sa fac rost,un amic mi-a promis ca ma ajuta, dar s-a sucit. Sunt pe cont propriu, nu am la cine sa apelez,nu am servici, si nu sunt sanse sa-mi gasesc un loc de munca in viitorul apropiat. Trebuie sa imi vina o alta citatie cu un alt termen, am sa-i sun si am sa le spun ca nu pot sa ajung. ii anunt..nu e rea-credinta, ei pot verifica ca nu am un loc de munca sau alta sursa de venit, mi-au spus ca la confruntatre trebuie sa fiu prezent obligatioriu..imi doresc din suflet sa ajung acolo, pt ca sunt nevinovat si pot sa dovedesc. Ce se poate face in cazul meu??? Vor intelege??mandatul de aducere il pot da?? e bine daca vor trimite cu mandat de aducere?? In caz de mandat de aducere, sunt obligati sa ma duca acolo..sau sa ma si aduca acasa? Chiar m-au prins intr-o situtatie proasta financiar, stiu ca e greu de crezut, e vorba de o suma de doar 230 lei noi, dar nu am de unde sa-i fac rost.Voi anunta acel agent ca nu ma pot deplasa..va vorbi cu procurorul..vor vedea ca nu sunt de rea-credinta, vreau sa fiu acolo dar nu am cum. Ce se poate intampla? Vor avea intelegere? ma vor audia altfel? ma vor duce ei acolo cu mandat de aducere? Dar stiu ca daca se va recurge la mandat de aducere, pica prezumtia de nevinovatie? e adevarat? Astept raspunsuri, va multumesc, sper sa ma ajutati cu informatii.
A intervenit o problema, pe mine aceasta citatie in care mi se cere sa fiu prezent acolo, m-a prins intr-o situtatie destul de dezastruasa din punct de vedere financiar..nu cred ca o sa pot sa fac rost in 5 zile de suma necesara pentru a ma deplasa in acel judet..eu sunt din Brasov...si trebuie sa ajung in Bihor..stiu care sunt consecintele neprezentarii...dar ce alte variante ar fi ca eu sa aman acel termen??.Daca aflu un numar de telefon de la acea sectie, pot sa cer o amanare? sa le explic situatia??..exista aceasta posibilitate?..vreau sa fiu prezent ..cu mare drag..nu-mi e teama de nimic, pt ca sunt nevinovat..dar..sunt intr-o situatia dezastruasa din toate punctele de vedere..financiar, psihic..etc..Astept raspunsuri..Multumesc