avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate dacon

Activitate dacon

Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
multumesc frumos pentru detalii. am sa-mi notez aceasta HG ca sa am ce arata, ca ei sigur nu cunosc asa ceva.
Răspuns la discuția Numar persoane la intretinere
va multumesc frumos pentru raspuns. da, cuvantul vecinei atarna cel mai greu.- nu are ce face si isi face drum la biroul asociatiei de 2 ori pe saptamana ca sa mai zica una alta.
va multumesc frumos.
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti, ca a venit vara si iar ma ia durerea de cap. Eu si sotul meu lucram in spania. Vara, cam pentru o periada de cel mult 3 saptamani, mergem la mama, care are apartalent in orasul Tulcea. O vecine binevoitoare, da imediat fuga la asociatie si anunta ca am venit acasa. Cei de asociatia de proprietari/locatari, cum s-o numi, o incarca pe mama cu inca 2 pesoane. Nu plata ar fi problema, numai ca noi nu stam cele 3 saptamani numai in acel apartament. mergem la mare, la munte,in delta. Plecam in spania, dupa cele 3 saptamania, iar mama, trebuie sa mearga la notar sa dea declaratie pe propria raspundere ca noi am plecat. Deci: platim o luna pentru 2 persoane( si nu stam o luna), iar apoi platim la notar. E NORMAL ASA CEVA?
Va rog mult de tot sa ma lamuriti, ca nu stiu cum sa procedez.
multumesc frumos
Buna,
Eu si sotul,lucram in strainatate.Ma poate lamuri cineva, care e contributia la fondul de pensii? Dorim sa platim aceasta contributie si in Romania. Nu stim cat e si care e procedura. Multumim frumos
Buna ziua. Revin cu o alta intrebare.Cum se procedeaza in cazul in care as vrea ca intru in posesia apartamentului parintesc, dar totusi sa o despagubesc pe sora mea? Parintii mei avand un apartament+garaj si o casa la tara+250m2 teren, casa care acum e locuita de mama.Se face expertiza? Cine imi spune cat valoreaza apartamentul si cu cat trebuie despagubita sora mea? Mentionez ca sora mea nu ridica pretentii deocamdata.Fiind sora mea,cel mai corect e sa-si primeasca partea, dar cum se procedeaza? Se poate face dezbatere de mostenire doar pe apartament? Cum e mai bine?La ce costuri se poate ajunge? multumesc frumos
Buna ziua. Au trecut 8 ani de la decesul tatalui.Am dori sa aflam cum putem rezolva onorabil dorinta mamei: Suntem doua surori, iar mama doreste ca una dintre acestea sa ramana in apartamentul parintesc.Toata averea este compusa dintr-un apartament 3 camere + garaj in oras si o casa la tara + 250m2 teren.Nu sunt neintelegeri intre mostenitori deocamdata si de aceea, dorim ca prin aceasta dezbatere de mostenire sa fie convenabila si pe placul tuturor. Multumesc