avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate ion01

Activitate ion01

Răspuns la discuția Tagada paternitatii
Tocmai asta este: se solicita efectuare proba ADN si se vrea ca asta sa fie dovada. Cat despre data aflarii, nu stiu daca o scrisoare anonima poate sta in picioare.
Tagada paternitatii de catre sotul mamei (Art. 430 CC), poate fi facuta si mult dupa majoratul copilului?
Răspuns la discuția Incadrare in grad de handicap
Va multumesc,
As mai avea o intrebare: din ce fonduri se acorda?
Imi permit un mic comentariu; In cadrul primariei sunt adunati toti nepotii de la toti primarii care au fost pana acum. Sun atat de multi ca, calci pe ei. In conditiile astea, prioriar este fondul lor de salarii, asa incat politica este de a taia tot ce s-a acordat (cu sau fara motive reale) si sub nici o forma sa acorde ceva nou.
Am in familie un bolnav de schizofrenie paranoida, cunoscut si vechi pacient al clinicii de psihiatrie. Are 45 ani si anul acesta a fost pensionat pe caz de boala. Intrebarea mea: poate beneficia de indemnizatie de handicap, mai ales ca necesita supraveghere permanenta din partea familiei? Ce trebuie sa facem?
Va multumesc.
Discuție suspendare
Am o actiune in instanta pentru anularea unei dispozitii a primarului comunei pe L10. Un alt cetatean, a facut si el actiune in insanta pentru anularea aceleiasi dispozitii.La primul meu termen de judecata, instanta a decis sa introduca in dosarul meu ca parte pe celalalt cetatean, actiunea lui ramanand pe rol. La un moment dat acesta a cerut si obtinut suspendarea dosarului meu pana la judecarea dosarului lui, pentru ca apoi sa suspende si dosarul lui. In acesta situatie, eu pot cere repunerea pe rol a dosarului meu, mai ales ca eu . contestasem doar disp. primarului ?
pe perioada somajului am beneficiat si de plati compensatorii , lunar 5969555 lei. Incepand cu 09.03.2011 am primit Decizia de pensionare pt limita se varsta pt suma de 1740 ron . Mie mi se pare ca ar fi o eroare. Ce parere aveti : art 97 1 (a) nu se se contrazice cu art 98 1(b)?
Va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția perioade asimilate
bine, atunci de ce la art. 98 se ptecizeaza un punctaj lunar fix, indiferent de cuantumul lunar? nu se contrazic cele doua articole?
Am avut o pensie medicala de 1660 RON lunar, echivalent a 2.26524 puncte. Acum cand am indeplinit conditiile pt iesitra la pensie la limita de varsta, cate puncte mi se vor pune pt perioada pensionarii medicale? dar pentru somaj?
ce este rezerva succesorala de care poate beneficia un mostenitor rezervatar eliminat de la mostenire prin testament?
Am facut plangere penala pentru marturie, respectiv declaratie mincinoasa, facute la o instanta de judecata in scopul obtinerii de foloase necuvenite, impotriva a doua persoane: un expert topometrist si o persoana (reclamantul). Pe baza acestora s-a dat o Hotarare judecatoreasca prin care se acorda reclamantului drepturi necuvenite si pentru care nu detine nici o dovada: 2.5 ha teren si despagubiri pentru una moara de apa. Pentru acelasi imobil, in baza actelor de proprietate si a celor de confiscare (1962), mi s-a acordat si mie dreptul la despagubire, .Desi am anexat plangerii multiple acte notariale care dovedesc falsul, (cine a fost adevaratul proprietar al morii si terenului, ce suprafata si cu ce vecinatati avea terenul persoanei in cauza), pe baza referatului politistului care a cercetat cauza, procurorul a dat NUP. Este incredibil si revoltator!!!!! Acum vor sa-mi anuleze actele de proprietate pentru terenul meu.
Precizez ca procesul a fost intre acea persoana si Comisia Locala, aceasta detinea actele care reflecta adevarul si in baza carora imi daduse mie actele de proprietate, iar eu nu am fost parte in acel proces.