avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate c00d

Activitate c00d

in cadrul procesului pentru ucidere din culpa am fost chemat la serviciul de probatiune de pe langa tribunalul dolj impreuna cu un membru al familiei si inca 2 persoane care ma cunosc...puteti sa mi spuneti ce se intampla acolo? si cu aproximatie cat poate sa dureze (ma intereseaza timpul pentru cele 2 persoane care trebuie sa ajunga la serviciu in cel mai scurt timp posibil)
Răspuns la discuția accident
nu...in declaratiile de la politie nu se constituia parte civila insa in ultima declaratie din dosar au zis ca se constituie parte civila dar nu au cerut o anumita suma de bani
Răspuns la discuția accident
am fost la parchet si acum astept procesul.... familia victimei a hotarat sa se constituie parte civila....pretentiile lor materiale vor fi discutate in cadrul aceluiasi proces in care este judecata fapta mea sau va fi un proces separat?.....daca au primit o suma de bani de la rca si judecatorul le aproba suma X de bani ca despagubiri trebuie sa platesc toata suma sau doar diferenta? suma pe care judecatorul o va aproba va tine cont si de situatia mea financiara? trebuie sa platesc toata suma odata? adica daca mi-ar cere si 10 000 de lei eu nu as avea cum sa ii platesc pe toti odata....
Discuție contract
in septembrie 2009 m-am angajat la o firma cu contract determinat pe o perioada de 3 luni.dupa cele 3 luni am semant un nou contract tot pe 3 luni si dupa acesta inca unu.la incheierea ultimului contract nu mi s-a mai facut alt contract.acum am fost chemat inapoi la servici urmand sa semnez un contract nou saptamana viitoare.au dreptul sa imi faca iar contract pe termen limitat?pentru ca din ce staim eu in 2 ani de zile nu se pot semna decat 3 contracte determinate intre un angajator si un angajat..faptul ca prelunigerea a fost intrerupta le da voie sa mi faca iar contract pe perioada determinata?
Răspuns la discuția linistea la bloc
din ce stiu eu intre 12-18 si 22-08..dar poate sa difere programul..
dar in general din ce am vazut eu cam peste tot (nu sunt de specialitate) cam acesta este programul
Răspuns la discuția accident
ei se pare ca nu au pretentii..cel putin doecamdata.firma de asigurari (rca) au luat legatura si cu ei si din ce stiu eu le au dat si o suma de bani...asa prevedea polita de asigurare..asta nu garanteaza ca nu o sa aibe pretentii...mai am o intrebare pe care am omis-o...daca ei se constituie parte civila pot sa influenteze sentinta?
multumesc mult pentru raspunsuri
Discuție accident
in urma cu 4 luni si jumatate am facut un accident in urma caruia un prieten care se afla cu mine in masina a murit.am dat o declaratie la politie dupa cateva la 3 zile dupa accident si mi s-a spus ca o sa ma cheme iar in 2-3 luni.de atunci am fost contactat doar de compania de asigurari.in tot aces timp nu s-a facut nici expertiza la masina.ce pot sa fac sa grabesc putin lucrurile,cat timp poate sa treaca pana la finalizarea procesului, si care ar fi sentinta cea mai probabila?mentionez ca nu am consumat alcool sau alte substante, viteza exact nu stiu oricum eram in localitate si aveam mai mult de 50 km/h, erau 2 masini oprite in strada pe ambele parti si nu aveam loc sa trec printre ele, nu mi am dat seama nici de distanta mica dintre ele si am fost neoit sa trag de volan moment in care mi a derapat masina pe nisip si am intrat intr-un autobuz stationat.accidentul s a intamplat la ora 1a.m.