avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Bograv

Activitate Bograv

In instanta de fond, nu au fost solicitate cheltuieli de judecata, pentru divort cu minor. Unul din accesorii (autoritatea parinteasca) a fost atacata in apel solicitandu-se si cheltuieli de judecata. Intrebarea mea este, daca pierd la apel sunt obligat sa platesc si cheltuielile de la fond? Mentionez ca in hotararea instantei de fond se ia act ca nu au fost cerute cheltuieli de judecata.
Am hotararea legalizata a OP program legaturi personale cu minor. Astazi m-am prezantat conform hotararii. Nu mi s-a deschis usa. Mi s-a comunicat ca nu pot avea legaturi personale, respectiv sa iau copilul de la domiciliul mamei, pe motiv ca ea nu are hotararea legalizata si se teme ca nu-l voi mai aduce inapoi. Aceasta motivatie este intemeiata? Nu inteleg deoarece in hotarare se specifica clar obligatia mea de a-l lua si de a-l readuce pe minor la domiciliul mamei. Ce pot sa fac?
Am primit comunicarea hotararii OP care imi permite un program de vizita. Datorita zilelor libere nu am reusit sa o investesc cu formula executorie, hotararea nefiind atacata cu recurs. Este absolut necesara aceasta "stampila" pentru ca "fosta" refuza sa imi dea copilul conform programului stabilit de instanta si imi impune sa-l vad la domiciliul ei? Cum ma sfatuiti sa procedez?
Răspuns la discuția Recurs ordonanta presedintiala
Inteleg din cele de mai sus ca pot depune recurs desi avocatul meu mi-a spus ca nu se mai poate. In acest caz pot depune singur recurs?
Răspuns la discuția Recurs ordonanta presedintiala
In cat timp curg cele 5 zile termen de recurs, de la pronuntarea in sedinta publica sau de la comunicarea primita ?
Cum pot depune recurs la o hotarare pe ordonanta presedintiala, comunicarea scrisa a hotararii am primit-o pe data 24.04.2013 iar pronuntarea a fost in data in sedinta publica pe data de 11.04. 2013 fara sa fiu citat.
Intentionam sa divortam si avem un minor de 3 ani. Apartamentul in care locuim este este in proprietatea mea prin doantie de la parinti inainte de casatorie. Care este regimul juridic al acestuia?
Ce regim are un apartament donat unuia dintre soti inainte de casatorie? Daca in urma casatoriei a rezultat un copil minor, in cazul unui divort, se poate ca apartamentul sa revina sotului caruia instanta i-a incredintat copilul, chiar daca acesta nu este titularul donatiei?