avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate corinams

Activitate corinams

Discuție DIVORT
Buna ziua, asi dori sa stiu si eu ce se poate intampla in cazul in care asi divorta de sotul meu. Suntem casatoriti de 5 ani, avem o fetita de trei ani jumate si detinem urmatoarele bunuri: o casa care am construit-o impreuna pe ternul pe care l-am primit de la parintii mei (pe care se afla o alta casa) cu act de vanzare - cumparare in timpul casatoriei, mentionez ca la aproximativ un an icheierii actului de vanzare-cumparare am incheiat un act la notariat, de fapt o declaratie din care rezulta ca banii pe care i-am dat parintilor mei pe casa i-am primit mostenire tot de la ei.
El detine o casa pe care are contract de schimb cu un apartament, cu sora lui, apartament pe care il detinea din-aintea casatoriei, mentionez ca schimbul s-a efectuat in timpul casatoriei, eu fiind trecuta in Extrasul Funciar.
Asi dori sa stiu, ca idee, pentru ca nu stiu ce inseamna un divort in privinta copilului si a partajului, nu cred ca am putea sa ne intelegem in aceste privinte.
Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns.
Discuție Firma noua
Buna ziua, am infiintat o firma, nu stiu daca acum se mai elibereaza anexa la certificatul de inregistrare si daca da, care este procedura.
Si mai am o intrebare, in cat timp de la infiintarea firmei trebuie sa ma duc la Administratia financiara pentru eliberare CIF si cu ce acte, si daca mai sunt alte demersuri care trebuie facute dupa infiintare firma noua.

Va multumesc frumos
Răspuns la discuția contract enel
Noi nu vrem sa schimbam contractul, dar cei de la Enel vor ca contractul sa fie pe firma din cauza planului tarifar, legat de firma este si o casa particulara (a proprietarului), casa care are acelasi contor cu firma.
Ce putem face sa rezolvam situatie cu cei de la Enel?
Va multumesc.
Răspuns la discuția contract enel
Inca o intrebare daca ma puteti ajuta, de la Enel ne-au spus ca,contractul trebue sa fie pe firma deoarece pentru societati este un alt plan de tarifare, ce am pute face sa nu schimbam contractul?
Va multumesc.
Discuție contract enel
Buna ziua,
Poate ma ajuta cineva cu un raspuns, daca o firma are contrct de comodat cu o persoana fizica pentru spatiul social, contractul de la Enel este obligatoriu sa fie pe numele firmei?
Va multumesc
Buna ziua, sper ca ma poate ajuta cineva, un prieten are o firma de prestari servicii si ar dori sa faca unele importuri, (nu de natura alimentara) asi vrea sa stiu ce acte si demersuri trebuie facute pentru a putea sa faca import pe firma.
Am inteles in principiu ca trebuie sa aiba un cod caen 5119!

Va multumesc frumos
Va multumesc frumos!
Buna ziua,

Sotul meu vrea sa preia o firma de la un prieten (firma care momentan este fara activitate) si vrem sa schimbam asociatul unic (sa devina sotul meu), adresa firmei, denumirea acesteia si domeniul de activitate.
Va rog frumos daca puteti sa-mi spumeti care sunt pasii care trebuie urmati si actele care trebuie facute.

Va multumesc frumos!