avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sschimbare denumire, asociati, adresa si domeniu de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sschimbare denumire, asociati, adresa si domeniu de activitate

Buna ziua,

Sotul meu vrea sa preia o firma de la un prieten (firma care momentan este fara activitate) si vrem sa schimbam asociatul unic (sa devina sotul meu), adresa firmei, denumirea acesteia si domeniul de activitate.
Va rog frumos daca puteti sa-mi spumeti care sunt pasii care trebuie urmati si actele care trebuie facute.

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 08:19, 29 Iulie 2010
intai se va rezerva denumirea la registrul comertului.
apoi se va incheia contract de cesiune de parti sociale intre vechiul asociat si sotul dvs.
se va intocmi hotararea aga, act aditional si act constitutiv actualizat.
sotul dvs. va trebui sa dea o declaratie de asociat unic.
toate actele se vor inregistra la registrul comertului.
se va preda vechiul CUI.
Va multumesc frumos!
1. taxele la ORC pentru aceste modificari sunt mai mari dacat la constituirea unei soc
2 atentie daca soc are datorii la ANAF , practic cesiunea nu se mai poate realiza !!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proceduri firma MISKI MISKI Buna dimineata! Care sunt procedurile legale care ar trebui urmate pentru ca partile sociale ale unuia dintre asociati din firma sa fie cedate celuilalt ... (vezi toată discuția)
Cedare firma ankalupu ankalupu am o firma cu fosta nevasta, acum ea se ocupa de firma.eu as vrea sa ies din firma, pot sa i cedez ei firma? ce trebuie sa fac pentru a i ceda firma?mentionez ... (vezi toată discuția)
Mutare srl dintr-un judet in alt judet MADALINA ARMEANU MADALINA ARMEANU SRL-ul pe care il detin in judetul Braila este momentan suspendat din Aprilie 2010. Doresc sa reiau activitatea, insa in judetul Bacau (acolo unde m-am ... (vezi toată discuția)