Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sschimbare denumire, asociati, adresa si domeniu de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sschimbare denumire, asociati, adresa si domeniu de activitate

Buna ziua,

Sotul meu vrea sa preia o firma de la un prieten (firma care momentan este fara activitate) si vrem sa schimbam asociatul unic (sa devina sotul meu), adresa firmei, denumirea acesteia si domeniul de activitate.
Va rog frumos daca puteti sa-mi spumeti care sunt pasii care trebuie urmati si actele care trebuie facute.

Va multumesc frumos!
intai se va rezerva denumirea la registrul comertului.
apoi se va incheia contract de cesiune de parti sociale intre vechiul asociat si sotul dvs.
se va intocmi hotararea aga, act aditional si act constitutiv actualizat.
sotul dvs. va trebui sa dea o declaratie de asociat unic.
toate actele se vor inregistra la registrul comertului.
se va preda vechiul CUI.
Va multumesc frumos!
1. taxele la ORC pentru aceste modificari sunt mai mari dacat la constituirea unei soc
2 atentie daca soc are datorii la ANAF , practic cesiunea nu se mai poate realiza !!