Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cedare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cedare firma

am o firma cu fosta nevasta, acum ea se ocupa de firma.eu as vrea sa ies din firma, pot sa i cedez ei firma? ce trebuie sa fac pentru a i ceda firma?mentionez ca firma are ddatorii.
Buna ziua,

daca sotia este de acord sa o preia este foarte simplu sa ii faceti cesiunea de parti sociale pe care dvs. le detineti.

Avocat Costi Boncu
Trebuie intocmit un contract de cesiune si inregistrat impreuna cu celelalt necesare ( aga) la registrul comertului.
Trebuie sa faceti o hotarare AGA de cesiune a partilor sociale pe care le detineti catre celalat asociat. Apoi trebuie sa intocmiti actul constitutiv actualizat al societatii, si asociatul care ramane trebuie sa dea o declaratie notariala sau atestata de avocat ca indeplineste conditiile pt. calitatea de asociat unic al societatii. Toate aceste documente se depun la Oficiul Registrului Comertului. Chiar daca firma are datorii, la cesiunile de parti sociale intre asociati, Finantele nu pot face opozitie.
Daca e intr-adevar ,, fosta" urmati sfaturile de mai-sus. Daca inca divortul nu s-a produs va trebui sa faceti un contract de donatie a partilor sociale impreuna cu un act aditional modificator si act constitutiv actualizat. Ce putin asa este practica ONRC in legatura cu cesiunea partilor sociale intre soti bazata pe reglementarile din codul familiei in legatura cu cesiunea( vanzarea ) intre soti.