avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate ANTONIE

Activitate ANTONIE

prin decizia din 19.01.2012, a Curtii de Apel Craiova, definitiva si irevocabila, mi-am recuperat suma de 4423 lei platita drept taxa de poluare, dobanda aferenta fiind respinsa pe motiv ca nu am solicitat-o la fisc. Mentionez ca Tribunalul Dolj mi-a acordat aceasta dobanda, vazandu-se clar ca in contestatia depusa la organul fiscal am solicitat anularea deciziei de impunere si restituirea sumei platita ca taxa de poluare, dar ulterior, fiscul a facut contestatie si la Curtea de Apel Craiova am piedut dobanda. Intrebarea mea este: Ce cale de atac pot sa mai exercit pentru a-mi mai putea recupera dobanda la banii care au stat la fisc 50 de luni. Va multumesc!
Desi Tribunalul Dolj a hotarat ca DGFP Dolj datoreaza pe langa taxa de poluare incasata ilegal si majorari de intarziere, intrebarea mea este de ce Curtea de Apel Craiova modifica hotararea respectivului tribunal in sensul ca nu se datoreaza majorari?#-o Fac precizarea ca atunci cand am contestat Decizia de impunere a taxei de catre DGFP Dolj, solicitand anularea ei si totodata restituirea sumei platite drept taxa de poluare. Alt document nu am mai completat, adica nu am completat si Cererea de restituire a sumei platite pentru ca nu se preciza nicaieri ca as avea o asemenea obligatie. Decizia Curtii de Apel Craiova este irevocabila si ca atare intrebarea mea este unde am gresit de am pierdut dobanda la suma de 4.500 lei pe timp de 2 ani? Se pare ca nici cheltuieli de judecata nu am obtinut deoarece avocatul meu nu le-a solicitat Tribunalului Dolj si a ramas sa le solicite Curtii de Apel Craiova cu ocazia recursului facut de DGFP Dolj.
Multumesc mult!#-o
Răspuns la discuția donatie cu act de intretinere
Multumesc!
La un notar se poate?
In anul 1994 tatal meu ne-a donat copiilor averea sa. Astfel unei surori i-a donat in baza unui act de donatie 50 de ari de teren arabil.
Mie si unei surori ne-a donat in baza aceluiasi act de donatie cu intretinere 2 ha de teren, precum si 18 ari constand in curtea casei.
Casa parinteasca ne-a donat-o la toti trei.
Atat in timpul vietii cat si dupa anul 2000, an in care tata a decedat, folosinta exclusiva a celor doua hectare de pamant le-a avut numai sora mea. Acum are impresia ca totul i se cuvine ei.
Intrebare:
Care este modalitatea legala de a ne separa si a lua fiecare partea ce i se cuvine? Care sunt pasii de urmat pentru a individualiza fiecare parte? Va multumesc!
As vrea sa stiu daca dvs. stiti care sunt practicile judiciare in Craiova vis-a -vis de restituirea taxei de poluare auto si daca cunoasteti in Craiova un avocat care este specializat in aceasta problema. Mentionez ca fiscul din Craiova mi-a respins contestatia pentru o limuzina luata din Germania pentru care am platit 4.500 lei ca sa o inscriu. Mentionez ca pe 09. 01.2011 expira termenul contestare de 6 luni si as vrea sa intentez o actiune in rastimpul care a ramas. Cu ceva timp in urma am fost anuntat de dvs. ca ma va contacta d-na avocat Oana Ghinea, dar nu s-a intamplat asa ceva. Am sanse sa imi recuperez banii? Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac si daca-mi puteti recomanda un avocat. Va multumesc!
In anul 1994 tatal meu ne-a donat copiilor averea sa. Astfel unei surori i-a donat in baza unui act de donatie 50 de ari de teren arabil.
Mie si unei surori ne-a donat in baza unui act de donatie cu intretinere 2 ha de teren, precum si 18 ari constand in curtea casei.
Casa parinteasca ne-a donat-o la toti trei.
Atat in timpul vietii cat si dupa anul 2000, an in care tata a decedat, folosinta exclusiva a celor doua hectare de pamant le-a avut numai sora mea. Acum are impresia ca totul i se cuvine ei.
Intrebare:
Care este modalitatea legala de a intra in posesia a ce mi se cuvine din cele 2 ha si cum o putem rezolva cu casa si terenul de 18 ari?
Va multumesc!