avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate sorin.pinzaru

Activitate sorin.pinzaru

Răspuns la discuția Problema asociatie de locatari
Societatea care furnizeaza apa curenta la care v-ati interesat, taie macaroana la toata scara daca nu primeste banii pentru serviciile livrate.Pana la urma tot fara apa ve-ti ramane, numai ca o sa fiti fericit ca a murit si capra vecinului. De ce nu incercati o separare a apartamentului dvs.in ceea ce priveste consumul de apa ?. Cu cativa banuti se poate izola rau platnicul, scapati de stres. Poate nu v-ati gandit pana acum , dar se poate monta la subsol un distribuitor pentru fiecare proprietar. Bineanteles ca lucrarea se poate face la comun daca toata lumea este de acord sa plateasca.


Am propus impreuna cu inca vreo 4 vecini de foarte multe ori ca in intrega scara sa se implementeze un sistem al alimentarii cu apa cu apometrul la usa, astfel incat rauplatnicilor sa le poata fi taiata apa in caz de neplata pentru a nu fi nevoiti sa se ajunga in astfel de situatii. Insa suntem 5 care vrem si vreo 13 cara "nu au bani". Si da poate daca va muri capra vecinului, adica vor ramane toti fara apa, vor gasi bani sa implementam acest sistem care nici nu e atat de scump.

Cat despre separarea apartamentului meu, am incercat insa raspunsul primit de la furnizorul de apa a fost ca "legislatia in vigoare" nu le permite sa incheie contracte cu persoane fizice ci doar cu persoane juricide / asociatii de locatari/proprietari.
Buna ziua,

Intampin si eu urmatoarea situatie:

In scara in care locuiesc exista o persoana rau platnica (a acumulat datorii in jur de 6000 ron la intretinere), din cauza careia exista riscul sa fie taiata apa curenta in bloc.

Minunatii vecini s-au gandit ca ar putea strange semnaturi in asa fel incat sa fie taiata apa doar pe coloana pe care este locatarul rau platnic si implicit eu care sunt cu toate cheltuielile la zi. Mentionez ca societatea care furnizeaza apa curenta a spus ca in blocul in care locuiesc se poate taia apa doar pe intreaga scara si nu pe o anumita coloana.

In cazul in care chiar se vor pune pe treaba vecinii, impreuna cu administratorul de la asociatie, cum as putea sa actionez, deoarece consider o astfel de masura ca fiind abuziva.

In legea 230/20007 nu am gasit nimic referitor la situatii similare.

Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția Disputa mostenire
sorin.pinzaru a scris:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la cum se poate face o dezbatere de mostenire.

Situatia este urmatoarea:
O familie cu 5 frati au de impartit 5000 mp teren (toti fiind trecuti pe actul de proprietate) primit ca mostenire de la paritnti. Dintre cei 5 frati 4 sunt in viata, unul fiind decedat cu 1 copil.

Ideea este ca 3 dintre fratii in viata sunt de acord sa cedeze cate 1000 mp in favoarea celui de-al 4-lea frate, insa fiul fratelui decedat refuza sa se prezinte la notar pentru dezbaterea mostenirii, acesta avand pretentie la jumatate din suprafata.

Intrebarea este: Se poate face dezbaterea mostenirii doar la un contabil, fara a fi nevoie de un proces, astfel incat cel de-al 4-lea frate sa primeasca cei 4000mp care i se cuvin si restul de 1000 sa fie alocat fiului celui de-al 5-lea?

Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat!


Imi cer scuze pentru greseala, ma refeream desigur la dezbaterea la notar. Alte pareri mai are cineva?

Va multumesc
Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitor la cum se poate face o dezbatere de mostenire.

Situatia este urmatoarea:
O familie cu 5 frati au de impartit 5000 mp teren (toti fiind trecuti pe actul de proprietate) primit ca mostenire de la paritnti. Dintre cei 5 frati 4 sunt in viata, unul fiind decedat cu 1 copil.

Ideea este ca 3 dintre fratii in viata sunt de acord sa cedeze cate 1000 mp in favoarea celui de-al 4-lea frate, insa fiul fratelui decedat refuza sa se prezinte la notar pentru dezbaterea mostenirii, acesta avand pretentie la jumatate din suprafata.

Intrebarea este: Se poate face dezbaterea mostenirii doar la un contabil, fara a fi nevoie de un proces, astfel incat cel de-al 4-lea frate sa primeasca cei 4000mp care i se cuvin si restul de 1000 sa fie alocat fiului celui de-al 5-lea?

Ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat!
Nu stiu exact daca era specificat explicit acest lucru, insa era specificat ca este de acord sa primeasca restul banilor in urma contractarii de catre mine a unui credit, banii urmand a-i fi virati in cont. Tinand cont ca este specificat a fost de acord cu creditarea prin Prima Casa, nu inseamna ca implicit se obliga sa respecte si ceea ce trebuie sa faca repectivii proprietari la solicitarea bancii? (de exemplu sa-si deschida un cont in euro in care sa fie virati banii, sau declaratia in cauza?)
Buna ziua,

Am facut pe data de 9 mai un antecontract de vanzare/cumparare pe 4 luni pentru un apartament in care era stipulat ca finantarea va fi 3000 euro avans si 37000 credit la "BRD sau alte institutii bancare, inclusiv prin programul Prima Casa". Cum tocmai s-a dat drumul la prima casa la BCR am dus dosarul acolo si pentru a putea fi trimis spre aprobare la fondul de garantare este nevoie de o declaratie semnata de proprietari cum ca nu exista ipoteci, litigii etc. Acestia refuza a vina la banca pentru a semna aceasta declaratie, in ideea ca antecontractul expira in 9 septembrie si eu voi pierde banii dati avans. In contract e specificat ca daca vanzatorii se razgandesc trebuie sa imi restutuie dublul avansului.

Ce pot face in aceasta situatie? Pot sa ii dau in judecata ca s-au razgandit ?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua,

Am intalnit o situatie mai sensibila in cazul unei fuziuni intre doua firme. Ambele au contracte de inchiriere de spatii de birouri in cladiri diferite, cel al firmei absorbite neputand fi reziliat decat in cazul platii unor despagubiri foarte mari. As dori sa va intreb ce se intampla cu acest contract in momentul in care se va finaliza procesul de fuziune prin absorbtie?

Va multumesc!
Buna ziua, as dori sa intreb daca societatea de incalzire din Iasi - CET, poate fi actionata in instanta, deoarece impune unor persoane care nu beneficiaza de un serviciu sa il plateasca. Intreba aceasta in urma citirii unui articol dintr-un cotidian iesean care suna cam asa:

"....o treime si jumatate din factura la incalzire va fi platita la comun. ANRSC a adoptat un ordin care stabileste modul de repartizare a cheltuielilor comune cu incalzirea. Dincolo de formulele stufoase, concluzia este ca se va plati la comun intre 30% si 50% din factura totala a asociatiei. Se va plati chiar si caldura degajata de apa fierbinte cu care ne spalam."

Continuarea articolului: [ link extern ]
Răspuns la discuția Restituire pensie de urmas
Va multumesc.
Buna seara,

Tocmai am primit in posta o instiintare din partea Casei judetene de pensii Vrancea care suna cam asa:

"A. Decizia nr 66730 din 23.07.2010 emisa in conformitate cu prevederile articolului 89 din legea nr 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale cu modificarile si completarile ulterioare. Cod asigurat XXXXXXXXXXXX
B. Din oficiu in baza nr 11469 din 23.07.2010 urmare a verificarii si confruntarii datelor din adeverintele privind stagiile de cotizare depuse de angajator cu actele, datele si elementele din dosarele de pensie de urmas al dnei XXXXXXXXXX (tutore) pentru Pinzaru Sorin Alexandru, nascut la data de XX-XX-XXX cu domiciliul in XXXXXXXX, s-au constatat urmatoarele. In baza deciziei nr 66730 din 2.03.1994 primeste pensie de urmas de la data de 3.02.1993 in conformitate cu prevederile articolului 66 lit b din legea nr 19/2000. Incepand cu 1.01.2010 acesta figureaza ca asigurat al sistemului public de pensii realizand dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariu mediu brut pe economie stabilit conform art 5 alin 3 din legea 19/2000.
C. Avand in vedere ca in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010 a cumulat pensia de urmas cu veniturile realizate ca asigurat a sistemului public de pensii in conditiile art 5, alin. 1.1 din legea 19/2000 a incalcat prevederile art 92 alin 1 lit d din legea 19/2000 situatie in care se suspenda incepand cu 1.01.2010 plata pensiei de urmas din dosar nr 66730.
D. Constituie debit in suma de 2475 LEI din care 25 lei taxe postale astfel:
- 1761 lei din care 18 lei taxe postale reprezentand pensia de urmas incasata necuvenit de la bugetul asigurarilor sociale de stat in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010
- 714 din care 7 lei taxe postale reprez indemnizatia sociala acordata pensionarilor incasata necuvenit de la bugetul de stat in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010
In baza art 187 din legea 19/2000 suma se recupereaza de la beneficiarul platii. Prezenta decizie constituie titlu executoriu
E. Reluarea in plata a pensiei se va face la cerere insotita de dovata incetarii contractului de munca in conditiile prevezute la art 93 din legea 19/2000. Conform art 87 din legea 19/2000 prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 de zile de la comunicare la instanta judecatoreasca competenta. Conform art 88 din legea 19/2000 decizia necontestata in termen este definitiva"


As dori sa va intreb daca este normal ca aceasta notificare sa o primesc la 8 luni dupa ce m-am angajat, cu toate ca angajatorul a platit cotizatiile catre sistemul de pensii inca din prima luna. Daca da, exista mai multe posibilitati de plata (de ex. in transe) deoarece in momentul de fata nu imi permit sa platesc aceasta suma.

Nu in ultimul rand as dori sa stiu care ar fi sansele daca as contesta aceasta decizie in instanta, tinand cont ca toate datele privind cotizatiile mele si ale angajatorului puteau fi foarte usor accesate si verificate de cei de la casa de pensii. Mai mentionez faptul ca sunt angajat in Municipiul Iasi, unde proabil sunt platite si cotizatiile si faptul ca inca sunt student?

Va multumesc anticipat.
Sorin Pinzaru