Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Restituire pensie de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Restituire pensie de urmas

Buna seara,

Tocmai am primit in posta o instiintare din partea Casei judetene de pensii Vrancea care suna cam asa:

"A. Decizia nr 66730 din 23.07.2010 emisa in conformitate cu prevederile articolului 89 din legea nr 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale cu modificarile si completarile ulterioare. Cod asigurat XXXXXXXXXXXX
B. Din oficiu in baza nr 11469 din 23.07.2010 urmare a verificarii si confruntarii datelor din adeverintele privind stagiile de cotizare depuse de angajator cu actele, datele si elementele din dosarele de pensie de urmas al dnei XXXXXXXXXX (tutore) pentru Pinzaru Sorin Alexandru, nascut la data de XX-XX-XXX cu domiciliul in XXXXXXXX, s-au constatat urmatoarele. In baza deciziei nr 66730 din 2.03.1994 primeste pensie de urmas de la data de 3.02.1993 in conformitate cu prevederile articolului 66 lit b din legea nr 19/2000. Incepand cu 1.01.2010 acesta figureaza ca asigurat al sistemului public de pensii realizand dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariu mediu brut pe economie stabilit conform art 5 alin 3 din legea 19/2000.
C. Avand in vedere ca in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010 a cumulat pensia de urmas cu veniturile realizate ca asigurat a sistemului public de pensii in conditiile art 5, alin. 1.1 din legea 19/2000 a incalcat prevederile art 92 alin 1 lit d din legea 19/2000 situatie in care se suspenda incepand cu 1.01.2010 plata pensiei de urmas din dosar nr 66730.
D. Constituie debit in suma de 2475 LEI din care 25 lei taxe postale astfel:
- 1761 lei din care 18 lei taxe postale reprezentand pensia de urmas incasata necuvenit de la bugetul asigurarilor sociale de stat in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010
- 714 din care 7 lei taxe postale reprez indemnizatia sociala acordata pensionarilor incasata necuvenit de la bugetul de stat in perioada 1.01.2010 – 31.07.2010
In baza art 187 din legea 19/2000 suma se recupereaza de la beneficiarul platii. Prezenta decizie constituie titlu executoriu
E. Reluarea in plata a pensiei se va face la cerere insotita de dovata incetarii contractului de munca in conditiile prevezute la art 93 din legea 19/2000. Conform art 87 din legea 19/2000 prezenta decizie poate fi contestata in termen de 45 de zile de la comunicare la instanta judecatoreasca competenta. Conform art 88 din legea 19/2000 decizia necontestata in termen este definitiva"

As dori sa va intreb daca este normal ca aceasta notificare sa o primesc la 8 luni dupa ce m-am angajat, cu toate ca angajatorul a platit cotizatiile catre sistemul de pensii inca din prima luna. Daca da, exista mai multe posibilitati de plata (de ex. in transe) deoarece in momentul de fata nu imi permit sa platesc aceasta suma.

Nu in ultimul rand as dori sa stiu care ar fi sansele daca as contesta aceasta decizie in instanta, tinand cont ca toate datele privind cotizatiile mele si ale angajatorului puteau fi foarte usor accesate si verificate de cei de la casa de pensii. Mai mentionez faptul ca sunt angajat in Municipiul Iasi, unde proabil sunt platite si cotizatiile si faptul ca inca sunt student?

Va multumesc anticipat.
Sorin Pinzaru
sorin.pinzaru, utilizator
1. Din pacate pentru dvs. nu aveti sanse daca faceti contestatie, deoarece CJPAS nu are obligatia sa va verifice dosarul in fiecare zi sa vada daca mai indepliniti conditiile de a primi pensie.
2. Legea 19/2000 spune ca:
Art. 96 - Beneficiarul dreptului de pensie este obligat să comunice casei teritoriale de pensii orice modificare privind condiţiile de acordare şi de plată a pensiei, în termen de 15 zile de la apariţia acesteia.
3. Puteti merge la Casa de Pensii unde veti incheia o intelegere privind modul esalonat de plata a datoriei.
Va multumesc.