avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate anavelea

Activitate anavelea

Discuție PFA preluare
Buna ziua. As dori sa stiu daca pot sa preiau PFA-ul unei cunostinte ,pt a desfasura acelasi tip de activitate, asta ca sa nu mai fac eu zeci de drumuri pe la camera de comerti, adm financiara?
Iar daca se poate, ce anume trebuie sa fac pt asta?
Si inca ceva: daca domiciliul din buletin difera de locul unde se desfasoara activitatea ,e vreo problema?
Multumesc!
Buna seara, doresc sa abordez un subiect mai..neconventional.
O cunostinta de a mea, doreste sa faca masaj erotic la domiciliul ei.Intrebarea este: cat de legal este acest fapt?...daca nu este , ce conditii trebuie sa indeplineasca fata sa intre in legalitate?
Si daca este absolut ilegal..de ce sanctiuni e pasibila?
Multumesc!:stunned:
Răspuns la discuția uzufruct viager
ovi_dragomir a scris:

...daca citi atent clauza din contract veti vedea ca se solicita inscrierea in cf a dr de propr pe numele userului iar a dr de uzufruct pe numele mamei si tatalui...deci nu e vorba de cote in speta userulu detine intreg dr de nuda propr...

Multumesc pt raspunsul corect si pt atentia dumneavoastra, am mai citit aici pe forum si alte rasp la pb asemanatoare cu a mea...va felicit, de ce nu va inscrieti ca avocat?;)
Răspuns la discuția Modele contracte
cermak gruianu a scris:

@anavelea
Exista mari diferente, atat in ceea ce priveste forma/continutul, temeiul juridic aplicabil fiecarui tip de contract, cat si sub raportul efectelor.

Daca accesati functia cautare, veti gasi pentru fiecare tip de contract diverse discutii, care cu siguranta va vor fi utile.

Poate reformulati intrebarea, la modul concret!


Precum am mai spus, doresc o adresa de net(link) unde pot vizualiza , toate cele 3 tipuri de contracte(ca model)! Tocmai pt a vedea diferentele ce le implica!
Răspuns la discuția Modele contracte
athe a scris:

nu e nicio diferenta pe fond.doar formal difera.au acelasi obiect.
Data post: Joi, 5 August 2010, 14:36
poi cum sa nu fie?Din ce stiu eu Contractul de V-C cu uzufruct viager, ofera uzufructuarului dreptul de folosinta pe toata durata vietii si se poate face ca donatie(intre parinti-copii)fara plata propriu zisa si fara alte obligatii,. pe cand cel cu clauza de intretinere te OBLIGA sa intretii cu bani, alimente, haine , medicam, etc pe uzufructuar, iar cel cu renta viagera presupune o suma dinainte stabilita ce trebuie platita! :O
Buna ziua, as dori sa stiu care este diferenta in scris, a contractului de vanzare cumparare cu uzufruct viager, fata de contractul cu clauza de intretinere si a contractul cu renta viagera!
Si verbal , daca se gaseste cineva sa imi explice!
Accept orice link sau site unde pot sa vad si eu niste modele de contracte asemanatoare celor de mai sus!
Multumesc!
Discuție uzufruct viager
Buna ziua, am un aparatament pe numele meu si al mamei mele, in contractul de vanzare-cumparare scrie astfel:"Subsemnatele cumparatoare, am cumparat ap .descris mai sus......solicitam inscrierea in CF. dreptului de nuda proprietate pe numele si in favoarea Mea ca bun propriu fiind necasatorita si a dreptului de uzufruct viager pe numele si in favoarea Mamei mele casatorita cu Tata(este specificat si numele tatalui meu in contract) . Ce doresc eu sa stiu este:

1. Sa imi explice cineva "babeste" cat imi revine mie din apartament?
2.Daca pot sa vand, si in ce conditii.
3.In cazul in care Mama ma dezmosteneste ce se intampla?imi pierd dreptul la apartament?
4.In cazul in care doreste sa"vanda","cedeze"unei terte persoane partea ei din ap., poate?
Multumesc anticipat