avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters161642

Activitate ContSters161642

Buna ziua!
in cadrul firmei unde lucrez au existat doua contracte care au asigurat salariile angajatilor timp de 4 luni. In present conducerea obliga personalul sa vina la serviciu 8 ore pe zi chiar daca nu exista posibilitatea platii salariilor. Ce este de facut? Multumesc!
In cadrul institutiei unde lucrez exista in derulare doua proiecte care se deruleaza inca 2 ani, dar care nu acopera necesarul de finantare pentru activitatea curenta. Problema cu care ne confruntam este ca de la o etapa la alta a acestor proiecte exista si perioade pentru care nu exista posibilitatea asigurarii salariilor si a celorlalte cheltuieli necesare functionarii.
Intrebare: se considera ca institutia este in incapacitate de plata?
Se considera o noua angajare? Mentionez ca este vorba de un post de bugetar.
Am un contract pe perioada determinata cu 6 ore/zi care va expira in curand. Cum se procedeaza sa prelungesc acest contract si sa-l transform in contract cu 8 ore/zi si/sau perioada nedeterminata?
Discuție autorizatie
Doresc sa imprejmuiesc un teren agricol pentru protectia culturii. Este necesara o autorizatie de constructie? Mentionez ca nu intentionez sa ridic pe acel teren nici un fel de anexa gospodareasca.
In urma unui audit al Curtii de Conturi s-a decis recuperarea unor sume de bani reprezentand sporuri acordate fara a avea baza legala. Cum se pot recupera sumele respective: printr-o notificare adresata celor care au beneficiat de acele sporuri sau obligatoriu in instanta?
Am descoperit recent ca mi-a fost falsificata semnatura pe un ordin de plata si au fost retrase din cont niste sume de bani. Intre timp suma a fost recuperata... Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru ca nu doresc sa las lucrurile asa...
Răspuns la discuția prescriptie datorie
Ultima plata a fost 4 oct 2007 si in 4 oct 2010 am inteles ca s-a prescris suma restanta. Aceasta suma trebuie recuperata de la conducerea unitatii? Sau se considera o pierdere?
Răspuns la discuția prescriptie datorie
Inteleg ca suma este prescrisa...
In acest caz, suma se imputa conducerii societatii (director, contabil sef), sau pur si simplu este o pierdere a unitatii?
Conform HG 475/2007 contractele de cercetare incheiate cu CNMP, respectiv Plan National de Dezvoltare , prevad ca salariazarea personalului care lucreaza la aceste proiecte sa se faca conform HG 475/2007.Prin Ordonanta 1/2010 salariile ne-au fost 'inghetate" la nivel de dec.2009, proiecte avem dar nu putem aplica acesta HG.
Ce ne sfatuiti sa facem?