avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate Valeriano

Activitate Valeriano

Răspuns la discuția CASS 2016
Ok. Multumesc mult. Toate cele bune.
Discuție CASS 2016
Buna ziua.Eu si sotia muncim sezonieri in Spania.Nu suntem asigurati in Romania. Ce se va intampla din ianuarie 2016, - cand va intra in vigoare noul Cod Fiscal care prevede, printre altele si obligativitatea persoanelor care nu realizeaza venituri sa plateasca CASS - daca vom continua sa nu platim aceasta contributie? Practic, noi nu avem nevoie de aceasta calitate de asigurat,deoarece suntem asigurati in tara unde muncim iar daca avem nevoie de medic pe perioada cat stam in Romania, mergem la medic privat. Sper ca am reusit sa ma fac inteles in ceea ce am vrut sa spun. Multumesc.
Buna ziua. Vreau sa stiu daca se poate vinde in piata mure si zmeura de pe plantatia proprie doar cu atestat de producator sau e nevoie de alte documente. Va multumesc.
Buna ziua.De ce autorizatii as avea nevoie pt infiintarea unei plantatii de lavanda pe 20 arii? In acest caz se aplica Legea plantelor medicinale si aromatice? Am auzit de aceasta lege dar nu stiu ce prevede. Daca cineva ma poate lamuri...
Răspuns la discuția Autorizatie vanzare dulceata
Ok. Multumesc mult. Sanatate si numai bine.
Răspuns la discuția Autorizatie vanzare dulceata
Multumesc mult pt raspuns. O alta nelamurire pe care o am este legata de vinderea dulcetii doar in piata. Pentru a vinde dulceata produsa din trandafirii mei doar in piata este suficient doar certificatul de producator sau trebuie constituita o II,PFA,AF, etc cu toate celelalte autorizatii ONRC, DSV, pompieri...? Multumesc.
Buna seara. In toamna aceasta am plantat trandafiri de dulceata pe 20 ari. Ma intereseaza de ce autorizatii voi avea nevoie la anul pentru a produce si vinde dulceata de trandafiri. Informatiile pe care le am acuma se contrazic una pe cealalta. Va multumesc.
Buna ziua. De ce acte,autorizatii as avea nevoie pentru a produce acasa cozonaci,cake-uri,branzoici si in ce conditii le-as putea vinde? Multumesc.
Buna ziua.Ar putea sa-mi spuna cineva daca in 2014 va mai exista masura 141 pentru apicultura si ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a fi eligibil? Va multumesc.
Buna dimineata. Posed un teren extravilan de 15 ari si doresc sa-mi construiesc pe acest teren o cabana apicola din lemn. Am inteles ca daca se construieste pe piloni sau pe o grinda de lemn,fara fundatie nu e nevoie de autorizatie de constructie. Dca cineva ma poate lamuri in aceasta problema. Va multumesc.