avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate svf10

Activitate svf10

Buna ziua,
Am nascut pe 25 martie 2011 si apoi am fost in CM 43 zile.Indemnizatia a fost depusa incepand cu 6 mai 2011.Am optat pt un an de stat in ingijire copil.As dori sa stiu cu ce data ar trebui sa ma intorc la serviciu dar sa pot beneficia si de ajutorul acela de 5 mil.Va multumesc
Cum se face partajul conform legii noi?
Discuție sentinta civila
Buna ziua,
O femeie a facut un imprumut la o banca din comuna unde locuia si a avut 3 giranti.Dupa o perioada femeia a decedat si girantilor l-i s a oprit suma imprumutata.Girantii au dat 2 dintre cei 5 copii ai decedatei in judecata ca sa le restituie banii opriti de banca si au castigat.Ce ar avea de facut cei 2 mostenitori ca sa nu plateasca suma respectiva?Ar avea castig de cauza dc ar face recurs?
Astept raspunsul dvs.Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa inteleg si eu ceva:femeile care nasc dupa 1 ianuarie 2011 pot beneficia de 2 feluri de indemnizatie pt cresterea si ingrijirea copilului,adica 1 an cu cei 6 mil si dc se intoarce la munca mai devreme de 12 luni primeste 5 milioane pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului si varianta a 2a- 2 ani cu cei 6 milioane sau 1 an si al 2 lea neplatit ca nu mai inteleg nimic.:(
Buna ziua,as dori sa stiu si eu dc un angajator vrea sa te angajeze in ultima luna de somaj ce beneficii are?
Multumesc.
Am un teren (de fapt e al bunicului meu care inca traieste)de 2200mp intr o zona la soseaua nationala.Momentan este folosit ca teren agricol.Bunicul are titlu de proprietate dar nu are carte funciara.Cam cat m ar costa sa fac cartea funciara pe numele meu cu tot cu act?

Va multumesc.
Am lucrat 3 ani la o firma,apoi m-am transferat la alta firma unde am lucrat 8 luni si am fost data in somaj pt o perioada de 6 luni.La noua firma lucrez din noiembrie 2009 si in cartea de munca scria ca lunile 02-04.2010 somaj tehnic.In somaj am intrat incepand cu 1iulie 2010 si am constatat ca sunt insarcinata in 2 luni.Ar trebui sa nasc in martie 2011.Mentionez ca dupa somaj ma voi reangaja chiar si pt 2 luni.Am dreptul la CCC dc am avut somaj tehnic e vorba de o luna?