avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate anelice

Activitate anelice

Buna seara,
Traiesc in Germania si trec printr-o situatie mai neplacuta si as vrea sa stiu daca ma poate sfatui cineva.
In urma cu o saptamana, intr-o parcare a unui magazin, in momentul in care am coborat din masina am atins (nu am lovit sau deschis cu putere) cu portiera masina din stanga mea.spatiu fiind foarte ingust. Soferul masinii era in masina. Am intrat in magazin,iar cand m- am intors masina cealalta plecase din parcare. Azi mi- a venit citatie de la politie ca trebuie sa ma prezint la politie cu documentele si masina fiindca am plecat de la locul accidentului. Ma poate sfatui cineva, ar fi mai bine sa consult un avocat, sau cunoaste cibeva legislatia germana? Exista riscul sa mi suspende permisul?
Multumesc anticipat.
Discuție Demisie la zi
BUna ziua,

In cazul in care doresc sa -mi schimb locul de munca am dreptul de a-mi prezenta demisia la zi ? Adresez aceasta intrebare deoarece angajatorul de la actualul loc de munca nu vrea sa -mi semneze demisia la zi amenintandu-ma ca voi suporta consecintele in cazul in care nu voi sta 20 de zile in preaviz. Poate sa-mi desfaca contractul de munca cu "indisciplinar" in cazul in care nu voi sta in preaviz 20 de zile. Poate sa nu -mi dea salarul pe luna noiembrie? Sunt nevoita sa-mi dau demisia la zi deoarece m-am angajat la o alta companie de 5 zile. Va multumesc.
Răspuns la discuția Somaj
Insa am o nelamurire ... mie de ce mi se trage din salar cotizatia la somaj ?
Discuție Somaj
Buna ziua,

As dori sa stiu urmatorul lucru: sunt anagajata cu norma de 4 h si beneficiez si de pensie de boala. In cazul in care se desfinteaza postul pot beneficia de somaj si de pensie? Lucrez la firma respectiva de 1 an si 2 luni. Multumesc .
In octombrie voi naste. La mijlocul lunii octombrie. Intre 15 si 22 octombrie.
Multumesc mult pentru informatii. Mi-ati fost de mare ajutor! V adoresc o zi buna!
In data de 24 septembrie 2012 a incetat CIM, iar in octombrie 2012 nu am beneficiat de somaj pentru ca a trebuit sa mi se trimita de la firma angajatoare statul de cotizare care a durat toata luna octombrie. Asadar am fost inregistrata doar din data de 18 noiembrie 2012.
Buna seara,

As avea o intrebare. In 24 spetembrie mi s-a incheiat CM la o firma, dupa care luna octombrie am ramas fara loc de munca iar somaj am primit doar din 18 noiembrie 2012 pentru ca doar in data aceasta am fost inregistrata la somaj. Din 4 decembrie lucrez , adica de 2 luni, si de 2 zile am aflat ca voi fi mamica. Intrebarea mea este: voi beneficia de indemnizatie de cresterea copilului? stiu ca trebuie sa am 12 luni lucrate, insa eu nu voi avea, numai in cazul in care mi se va recunoaste acea luna(noimbrie) de somaj si daca imi voi plati eu acea cotizatie la stat pe luna octombrie. Se poate ca eu sa-mi platesc retroactiv pe luna octombrie cotizatia la stat ca sa mi se adune 12 luni ?
Răspuns la discuția somaj retroactiv
inca nu imi e inregistrat dosarul pentru ca imi lipseste statul de cotizatie.....din greseala lor.....asadar sa inteleg ca primesc somaj din data inregistrarii dosarului?multumesc oricum pentru raspuns.
As avea si eu o intrebare. In septembrie am ramas fara loc de munca, ia din data de 2 oct mi-am depus actele pentru somaj, insa din cauza unor greseli produse de personalul de la AJOFM , adica mi s-a cerut statul de cotizatie pe numele de fata (eu fiind casatorita), a trebuit sa mai ceara inca o data statul de cotizatie. Asadar eu din luna octombire nu primesc soamj. Intrebarea mea este urmatoarea: voi primi somaj retroactiv? Multumesc.