avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1096 soluții astăzi
Forum Activitate kozmo

Activitate kozmo

buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea situatie: am demarat emiterea unei autorizatii de construire pt renovarea unei garsoniere, am toate avizele necesare stranse si proiectul terminat. pana sa depun actele la primarie, a trebuit sa vand respectivul imobil.

ce presupune schimbarea titularului imobilului? trebuie noul proprietar sa ceara alte avize (isc, mediu, etc..) sau pot depune eu proiectul si sa instiintez cumva primaria de schimbarea titularului?

va multumesc,
Cosmin
Răspuns la discuția reziliere contract / datorii
va multumesc pentru raspunsuri.
buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie:
sunt proprietar intr-un contract de inchiriere. chiriasul nu a mai platit de 4 luni chiria si am decis amandoi sa incheiem contractul, urmand a-mi restitui banii la o data ulterioara.

intrabarea mea este daca semnand contractul de reziliere cu acordul partilor mai pot cere in viitor in instanta plata sumelor restante.

multumesc,
Cosmin
Va multumesc pentru raspunsuri.
Dna Andreea, ma bucur sa vad ca solutia pe care o banuiam eu este posibila: contract de inchiriere (pe o perioada de 10 ani minim) intre mine si SRL prin care SRL-ul poate renova si apoi subinchiria. Lucrarile vor fi de amploare (reconsolidare, recompartimentare, mansardare, schimbare destinatie) iar o parte din cheltuieli vor trece pe amortizare (e normal).

Chiria dintre SRL si PF va fi la nivelul pietei, de fapt aici am o nelamurire. Daca SRL-ul va obtine, dupa renovare, din contractele de subinchiriere, o suma "S" cum este mai bine sa obtin o impozitare optima a asupra acestei sume?
- Daca scot prin PF am impozit 16%;
- Ce ramane pe SRL am 16% pe profit si dividende inca 16 (sau 10)%, nu?

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare pentru d-voastra:
detin un imobil - persoana fizica. Doresc renovarea acestuia si transformarea lui intr-o cladire de birouri cu spatii comerciale la parter. Pentru asta voi avea nevoie, cel mai probabil, de un credit bancar. Care este cea mai buna forma fiscala pentru a face acest lucru?
Pana acum stiu 2 variante:
- trecea imobilului pe un srl
- contract de comodat intre mine si srl-ul care va face lucrarea.

Va multumesc,
Cosmin
va multumesc pentru raspuns
Buna dimineata,

HG nr. 791/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, litera G, aliniatul (2) prevede:

Nu intra sub incidenta alin. (1) persoanele fizice care detin in proprietate cladiri dobandite prin succesiune legala.


Eu detin o a doua cladire, prima in afara celei de domiciliu, pe care am dobandit-o astfel:
- certificat de mostenitor din 10.02.2004 prin care imi revine cota indiviza de 3/4 (trei sferturi) din masa succesorala (cladire);
- sentinta civila din 27.08.2007 avand ca obiect iesirea din indiviziune prin care preiau in deplina si absoluta proprietate imobilul.

Intrebarea mea catre d-voastra este daca ma incadrez in alin. (2), litera G?

Multumesc,
Cosmin