avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate crazvy

Activitate crazvy

daca dezmembrez o motocicleta, cadrul ramas
1. il pot vinde cu acte cu tot sau
2. il pot preda la REMAT?
acestea ar fi variantele posibile?
multumesc
intr-o tara normala poate ca da, dar locatarii nu-si achita nici macar datoriile curente, iar despre plata banilor furati de altii nici nu vor sa auda si pe buna dreptate
asociatia de proprietari a fost data in executare silita pentru datorii vechi de la fosta incalzire centrala, vechii membrii ai asociatiei au lasat o gaura de 30.00 de lei. probabil ar trebui ca actuala asociatie sa dea in judecata vechii membrii, corect? unii locatari au cumparat locuinte dupa aparitia acestei datorii si nu au nici o legatura.

dar ce se poate face pina la recuperarea pagubei? asociatia nu detine bunuri si nu are cont bancar, executorul poate veni sa ia banii din mina casierei cind se plateste intretinerea? de asemenea exista datorii la apa, canalizare, salubritate, curent. se poate invoca ceva forta majora, utilitate publica, igiena locatarilor sau asa ceva ca sa nu se ajunga la intreruperea alimentarii cu apa, curent, sistarea ridicarii gunoiului, etc ?multumesc
ce autoritate are vecinul sau asociatia in a stabili culpa?
au studii de specialitate in instalatii apa-gaz? au autorizatie de instalator?
oricine poate zice "da, dom'le, de la tine curge"
ce valoare are aceasta afirmatie in instanta??
multumesc
mastersoft a scris:

ideea cu robinetul pe coloana este GENIALA ... mai incerc sa tratez cu administratorul sa vedem daca e de acord...el e genul care vrea doar banii si nu vrea sa deranjeze pe nimeni


ati rezolvat cumva?
am o problema similara de la sifonul vecinului
initial a zis ca nu de la el curge, ca a desfundat, ca a curatat
dar cind am fost cu administratorul era o balta verzuie pe jos si un miros indescriptibil
degeaba pun robinet daca s-a adunat deja apa pe jos
multumesc
Răspuns la discuția Amenda lumini de intalnire
art 108 prevede 2 puncte penalizare pe linga amenda
DAR nu am gasit cuantumul amenzii in nici un articol...
sa zicem ca sint 8 coloane intr-un bloc (40 de apartamente)
cheltuielile revin celor 5 apartamente de pe o coloana comuna
sau se impart la 40 ?
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
@ oprita & cricri : aveti 48 de pagini de discutii, nu cred sa nu gasiti un raspuns daca cititi un pic
PS: la masini noi nu se recupereaza taxa
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
roxxxxxx a scris:

Buna ziua,
As vrea si eu sa recuperez taxa de poluare platita in 2010. In cazul in care o recuperez, apoi daca vreau sa vand masina trebuie sa o platesc iar ?
Multumesc!


mda, asta m-am intrebat si eu
deja am demarat procesul de recuparare anul trecut...
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
cam asa arata adresa catre AFP care am facut-o (nu pretind ca ar fi 100% corecta):



Catre Administratia Finantelor Publice a ..........................



Subsemnatul .................... cu cod de identificare fiscala ................ solicit restituirea taxei de poluare in valoare de .............. lei (indexata cu dobanda aferenta si rata inflatiei) incasata cu chitanta .......................... in baza Deciziei .........................., intrucit :
- in lipsa unei decizii de impunere, taxa achitata reprezinta o plata nedatorata
- taxa pe poluare reprezinta o masura discriminatorie in raport cu produsele second-hand provenind din alte
state membre ale Uniunii Europene, prin aceasta incalcandu-se prevederile art. 90 din Tratatul CE
- restituirea taxei de poluare în condiţiile OUG nr.50/2008. Condiţii de admisibilitate Dosar Nr. 2 (29.01.2010)
- termenul de prescriptie este de 5 ani conf OUG nr. 92/2003 privind codul de procedura fiscala





Va multumesc
............................