avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate sicoe florin sorin

Activitate sicoe florin sorin

Răspuns la discuția returnare suma bani pe concediu
multumesc
daca firma privata de salubritate la care lucrez isi va reduce aria de colectare si implicit se va reduce personalul, daca pe mine ma va da in somaj va trebui sa returnez suma de bani care am primit-o si prima de concediu tinind cont ca am efectuat concediul integral pe anul in curs
daca firma la care lucrez,o firma privata de salubritate,isi reduce aria de colectare a deseurilor inplicit si personalul angajat si ii da in somaj,eu care am luat tot concediul de odihna pe anul in curs si am beneficiat si de prima de concediu trebuie sa returnez suma de bani pe care am primit-o sau nu tinind cont ca ei nu mai au nevoie de mine si ma dau in somaj?
Răspuns la discuția nu am primit salariile integral
cererea de care spuneti d-voastra am facut-o si nu am primit nici un raspuns scris ci numai promisiuni verbale de citeva luni incoacea.petitie am facut la indicatia d-voastra in data de 16.12.2010 iar acum as vrea sa imi dati d-voastra o indicatie . daca astazi imi depun o cerere de preaviz de 15 zile, cind o sa imi expire preavizul o sa imi deie restul de bani pe care ar trebui sa mi deie sau tot numai prin proces am sa imi recuperez suma de bani. sau daca imi cer eu preavizul am sa pierd dreptul de ai mai da in judecata si a mai recupera bani
ma numesc sicoe angelica cristina si sunt angajata la sc regent security prahova la un punct de lucru in Brad jud Hunedoara in calitate de agent paza. in luna august in perioada 1-15 am fost in concediu legal,in perioada 15-25 am fost la servici efectuind 6 ture de 12 ore iar in perioada 25-31 am fost in concediu medical.pentru aceasta luna august am luat 295 de lei in luna octombrie . in luna septembrie am fost in continuare in concediu medical in perioada 1-7 iar din data de 8 am fost la serviciu, pentru aceasta luna septembrie am luat 500 lei in luna noiembrie. pentru aceste lucruri am luat legatura cu sefi mei dar si pina acuma nu miau dat un raspuns concret ,mai mult salariul pentru luna octombrie pentru 240 de ore am luat 670 de lei iar alti colegi de la un puct de lucru apropiat au luat 780 de lei deci si ptr luna octombrie miau taiat 110 lei .in consecinta cu rugamintea de a ma ajuta va rog respectuos sa ma invatati ce sa fac ,la cine sa apelez pentru rezolvarea acestei probleme pentru ca la cei de la firma la care sint angajata nu gasesc nici o intelegere ex. nu vor nici sa imi deie un nr de tel de la alti sefi mai mari sa ma pot plinge in speranta ca ma veti ajuta va multumesc si astept un raspuns si un ajutor din partea d-voastra
sotia mea angajata la SC REGENT SECURITY TIMISOARA a fost internata in spitalul din orasul brad jud hunedoara unde locuim, timp de o saptamina la sectia de ginecologie pt tratament, investigatii si analize medicale. la externare pt eliberarea concediului medical firma angajatoare nu a eliberat adeverina cu toate datele care le cere doctorul deci in loc sa stea acasa sotia merge la lucru .ma intreb dupa ce o va interna din nou luna aceasta si o va opera de fibron la iesirea din spital va trebui sa mearga din nou la lucru pt ca firma nu vrea sa eliberze adeverinta ? poate ma invatati d-voastra cum se complecteaza adeverinta pt a le spune eu celor de la firma angajatoare