Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce trebuie sa contina adeverintele eliberate de firma ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce trebuie sa contina adeverintele eliberate de firma pentru un concediu medical?

sotia mea angajata la SC REGENT SECURITY TIMISOARA a fost internata in spitalul din orasul brad jud hunedoara unde locuim, timp de o saptamina la sectia de ginecologie pt tratament, investigatii si analize medicale. la externare pt eliberarea concediului medical firma angajatoare nu a eliberat adeverina cu toate datele care le cere doctorul deci in loc sa stea acasa sotia merge la lucru .ma intreb dupa ce o va interna din nou luna aceasta si o va opera de fibron la iesirea din spital va trebui sa mearga din nou la lucru pt ca firma nu vrea sa eliberze adeverinta ? poate ma invatati d-voastra cum se complecteaza adeverinta pt a le spune eu celor de la firma angajatoare
1. Sesizati ITM pentu ca angajatorul nu respecta prevederile CIM si ale Codului muncii. Angajatorul poate fi amendat de ITM pentru neelibarerea adeverintei solicitate.
2. Sunt mai multe feluri de adeverinte medicale. De care vrea doctorul respectiv: adeverinta cu concediile medicale pe ultimele 12 luni, adeverinta cu plata contributiilor la sanatate etc.?