avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate emtr3s

Activitate emtr3s

buna ziua. vreau si eu un raspuns pentru urmatoarea speta:daca o persoana a luat un credit la o banca in spania si a platit jumatate din el dar nu a putut restitui cealalta jumatate si a revenit in romania, poate banca spaniola sa retina proprietati din romania de pe numele celor ce au facut creditul? la momentul luarii creditului nu au fost prezentate proprietati ci doar buletinul si venitul la data respectiva multumesc anticipat de raspuns
multumesc mult
buna seara. mama mea primeste un ajutor social din spania in urma decesului tatalui meu(pensie sociala).pentru a nu fi obligata sa faca prezenta anual la oficiul spaniol competent pentru eliberarea acestui ajutor i s-a cerut sa trimita prin corespondenta unele documente printre care si unul care sa dovedeasca faptul ca ea este in viata(fe de vida). am intrebat in targoviste de unde pot face rost de un astfel de document si se pare ca nimeni nu are nici macar o idee, trimitandu-ma din birou in birou fara vreun rezultat. notarul public a spus ca poate face o hartie pe proprie raspundere dar nu sunt sigur ca acesta ar fi documentul potrivit.
imi puteti spune daca exista vreun astfel de document si daca da, cum se numeste si unde se elibereaza?
multumesc anticipat cu multa stima mihai.
sunt angajat de 10 luni la o firma. la incheierea contractului am convenit in cartea de munca sa fie minim adica 600 ron si 481 in mana. dar in realitate sa primesc 700 in mana. problema e ca zilele trecute un coleg ce a inceput odata cu mine a plecat si in cartea lui de munca era trecute de fapt 3-4 luni de zile. se poate oare ca fiind trecut in cartea de munca asistent vanzari(part-time) ca lunile sa nu se calculeze ca si una intreaga? multumesc anticipat de raspuns si promptitudine. o zi buna
tocmai am terminat facultatea si a aparut o oferta de munca si angajatorul meu m-a intrebat daca se mai aplica ideea in care statul plateste un nr de cateva salarii angajatorului pentru tinerii angajati pentru prima oara. va rog sa-mi raspundeti cat mai detaliat. multumesc anticipat
si a 2-a zi dupa ce am platit la spital taxa pentru prelevarea sangelui a depus contestatie dar i-au spus ca inexistenta celei de-a doua probe poate veni in ajutorul dar si impotriva lui.in fond intreaga procedura cat va dura daca permisul a fost retinut in aprilie?
multumesc din nou pentru promptitudine
da a avut in sange peste 1 si era in stare de ebrietate. cu alte cuvinte daca s-ar acorda o pedeapsa mai blanda si nu cea privativa de libertate(are deja avocat), avand permisul din spania cum va face rost de el?
Unchiul meu are permis spaniol. in luna aprilie a fost oprit aflandu-se sub influenta alcoolului. i s-a luat permisul fara drept de conducere. la spital s-a prelevat sange pentru stabilirea alcoolemiei dar nu au fost luate doua probe. suntem in luna august si de atunci o singura data politia a intrat in contact cu el spunandu-i ca va avea loc un proces penal si se vor stabili acolo amenda si etc.
intrebarea mea este ce se intampla pentru ca au trecut peste 90 de zile? trebuie sa ia permisul cumva din spania?trebuie sa fie reexaminat?daca da acolo sau aici?
multumesc anticipat pentru raspuns.mentionez ca sunt din targoviste.