avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate coraina80

Activitate coraina80

Răspuns la discuția disponibilizare
imi puteti da mai multe info va rog? ideea e ca daca aleg somaj o vor face pe restructurare de post insa ei vor externaliza pozitia.au voie s afaca acest lucru?
Discuție disponibilizare
urmeaza sa fiu disponibilizat in urma desfintarii de posturi si mi s-au oferit 2 variante : 1 sa plec cu incetarea contractului cu acordul partilor si sa primesc 5 sal salarii compensatorii sau sa mi se incheie contractul de munca cu drept de somaj fara plata salariilor compensatorii, anganjatorul procedeaza corect din punct de vedere legal? Nu este obligat sa-mi plateasca salariile compensatorii si daca mi se incheie contractul cu drept de somaj?
Nu mi se pare corect sa-mi ia acest drept de a beneficia de somaj si sa ma obige sa plec de comun acord ca sa pot beneficia de salarii compensatorii.
-mentionez ca nu avem contract colectiv de munca
Ma puteti sfatui? Cum sa procedez?

Discuție citatie parchet
Buna ziua,
Am si eu nevoi de cateva sfaturi/pareri deoarec nu stim ce anume sa facem in urmatoarea situatie. Mama mea a fost pensionata acum cateva luni cu grad de handicap grav si insotitor deoarece are mari probleme de sanatate. La noi in oras se pare ca era un asistent care intocmea dosare false de pensie si fise mediacle auto. Acest individ a fost arestat undeva in decembrie cred. pentru a se stabili mai multe date parchetul a luat niste dosare la verificat probabil sa stabileasca legaturi intre acel asistent si oamenii care au fost pensionati in 2012. "Norocul" mamei mele a fost sa fie si ea selectata. Ideea este urmatoarea. Mamam mea nu are si nici nu a avut nicio legatura cu acel individ si pensia pe care o are este obtinuta corect in urma unor decizii/controale medicale. din luna decembrie mama este chemata constant la parchet sa dea tot felul de declaratii, sa mai faca anunimte controale, sa aduca diverse acte. A mers chiar la Bucuresti la camera de garda ptr a face un control la primul doctor de acolo iar cei de la parchet nu au fost multumiti deloc ptr ca valorile sunt mai mari decat in dosarul ei de pensionare. din punctul meu de veder e clar ca boal se agraveaza nu vad de ce nu se accepta acest rezultat. Ideea este ca se poarta foaret urat cu ea si tipa la ea iar e aare si niste probleme pe baza psihica, multiple incercari de suicid depresii constante. De asemena ei nu sunt mulytumiti ca in dosar scrie ca a avut probleme psihice, ca ea nu pare a om cu probleme psihice. Am sugerat procurorilor sa o retrimita la expertiza medicala pentru a se verifica exact conditia medicala a ei. Ei spun ca vor face acest lucru insa dupa ce o vor pune sub acuzare penala. Luni este din nou chemat pentru a i se citi drepturile si a o pune oficial sub acuzatie. Acuzatie de ce? Pentru ce? Mama chiar nu a facut absolut nimic. Pentru orice intrebare pe care o punem primim raspunsuri seci si nu ne spun nimic ca aceste aspecte nu i se pot dezvalui decat unui avocat. Mi se pare absurd si in plus nu avem nici resursele necesare de a plati un avocat dar nu vedem nici rostul. Atat timp cat nu a facut nimic...Poate fi pusa sub acuzatie in acest fel fara nimic altceva? ce ne recomandati sa facem? Mie sincer mi se pare ca abuzeaza un pic de faptul ca nu ne cunoastem drepturile si suna un pic a hartuire. Astept raspunsurile voastre
inca nu sunt lamurita; sorry dar eu intelesesm ca se aplica 3 ani de la fix ultima plata facuta ptr acea datorie
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu o nelamurie. Pentru un card de credit, ultima rata a fost achitata in Nov 2008 si intre timp datoria a fost cesionata catre o firma de recuperare creante in 2010; acum am primit acasa o comunicare de executare silita si au trecut mai mult de 3 ani; se aplica prescriptia de la ultima plata a ratei sau de cand a fost cesionata ctre firma de recuperare. Daca da si acum am primit cerera de exceutare silita eu ce pot face; ii pot suna si anunta de aces aspect cum ca s-a prescris?
Va multumesc
Discuție Card de credit
Buna ziua,

Va rog sa ma ajuati cu cateva informatii sau sfaturi pentru acest card care il am la RBS, cu limita card de 5500 ron. ultimul extras care mi-a venit arata in felul urmator: am limita de card 5500 ron, total utilizat 6055 ron- nu am semnat nimic pentru marire limita. Problema este ca imi percep un comision de 55 ron pentru depasire limita de credit. Am depus in fiecare luna cel putin 220 lei, in conditiile in care aceasta era suma min de rambursat pana undeva in octombrie anul trecut, dupa aceea a aparut acest comision. Precizez ca am avut in cei 2 ani de cand am activat acest card intarzieri, nu mai mult de 30 de zile pentru care am platit dobanzi penalizatoare.
Pe acest ultim extras primit pe desfasurator imi apare:
comision depasire limita credit 55.00
alimentare cont la ghiseu -220.00
dauna interese intarziere la plata 18.00
dobanda 116.07
prima asigurare 21.12

Nu stiu daca este legal sa platesc acest comision si dobanzi penalizatoare.

Multumesc!
Discuție racord gaze
Buna ziua.,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoarea situatie. Mama mea locuieste la casa insa intrarea nu se face din str principala ci pe un gang de trecere pe care mai intra alte 3 fam catre locuintele lor, gang care este propietate personala a unuia dintre vecini, care este parctic si ruda cu noi. In momentul in care mama a renovat casa(mostenire de la parinti), a facut un act notarial cu propietarul gangului cf caruia are drept de trecere, ferstrele pot fi pe partea gangului si de asemnea este mentionat faptul ca racordarea la utilitati se va face din acel gang. Mama a facut cerere ptr racord la gaze (ea a avut si inainte de anul mutarii, insa in timpul renovarii un vecin i-a daramat contorul precum car ar fi fost propti de casa lui ) iar cei de la gaze i-au refuzat dosarul pe motiv ca ea ar tb sa mai faca un alt act notarial cf caruia dc propietarul gangul doreste vreodatata/oricand sa o scoata de la gaze sa o poata face. Ideea este ca nu suntem deloc de acord cu acest act. Am consideart ca primul acty notarial in care scr RACORD LA TOATE UTILITATI se va face prin acel gang va fi de ajuns. Am incercat sa intram in audienat la cei care se ocupa de dosar insa ni s-a spus ca este imposibil si ca far acel act nu ii va aproba gazel ein veci. Mi se pare inadmisibil in ideea in care traim in anul 2010 si intr-un municipiu(PLOIESTI) nici macar in mediu rurarl si sa fie nevoita sa stea far agaze. Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce anume sa facem in vederea rezolvarii situatiei.
Multumesc.
Răspuns la discuția reclamatie banca
Acel cont a fost deschis special pentru a se putea vira alocatia copilului. Nu, nu este pensie alimentara ci strict alocatia virata de stat.
Ce pot face in acest sens?
eu momentan am trimis o reclamatie la BCR... in speranta ca imi vor si raspunde
mercic de raspuns
Răspuns la discuția probleme cu bancile
oprire pe salariu? chioar daca angajatorul a taiat ep adeverinta cum ca nu isi asuma nicio raspundere?
Buna,

Am si eu o intrebare. In conditiile am o restanta la BCR pe un anumit cont au dreptul sa imi retraga dintr-un alt cont alocatia copilului???
Multumesc