avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate alexia100

Activitate alexia100

Buna,

Se mai acorda ajutorul de nastere copil - salariu mediu pe unitate ?
Acesta se dadea prin Contractul Colectiv de munca - mai este valabil acest contract cu noul cod al muncii?

Multumesc!
Buna ziua,

S-a emis un contract colectiv de munca la nivel de ramura-comert pe anul 2010 publicat in monitorul oficial in 24/02/2010.
As vrea sa stiu daca acest contract este considerat obligatoriu pentru toate companiile cu codurile CAEN specificate sau nu? Conducerea companiei spune ca, nefiind lege, nu poate fi aplicat.
Multumesc!
Buna tuturor,

Am depus actele pentru inregistrarea numarului de TVA si in lista operatorilor intracomunitari si saptamana trecuta mi-au iesit aceste acte.
Totusi furnizorii din UE mi-au comunicat ca numarul pe de TVA nu este valid, am cautat si eu pe site-ul www.europa.eu si nu mi l-a gasit.
Stiti in cat timp dupa iesirea actelor numarul de TVA devine operabil sau daca mai trebuie sa fac ceva?

Multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Buna tuturor,

In cazul in care au expirat cele 126 de zile pe care mamica si le putea lua (inainte si dupa nastere) si ea nu a facut niciun fel de cerere (nici de reluare a activitatii, nici de intrare in CIC) cum pot proceda ca angajator? Practic acum ea acum lipseste nemotivat.
E obligata in vreun fel sa ma instiinteze, e un anumit termen in care trebuie sa faca acest lucru?

Multumesc anticipat!