avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate Livica

Activitate Livica

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Nu s-au facut alte demersuri in afara celor ale firmei de recuperari. De-a lungul timpului am tot primit cate o scrisoare de la firma de recuperari, ba ca ma scutesc de jumatate din datorie daca platesc in 48 de ore, ba ca au inceput executarea silita. Cand m-au cautat la telefon le-am zis ca o sa ia un avocat legatura cu ei. Un timp nu m-au mai cautat si la cateva luni isi mai amintesc de mine.
Am inteles ca e intimidare si va multumesc mult pentru sfaturi!
Am un credit pe care trebuia sa-l platesc pana in 2007. Cand am avut banii ce mai trebuiau platiti am fost la respectiva banca dar mi s-a spus ca nu mai figurez cu nici o datorie. Din 2011 ma tot cauta o firma de recuperari, dar , avand in vedere ca datoria e prescrisa, am incercat sa nu ma las intimidata. Azi am primit o instiintare prin care ma anunta ca " intentioneaza sa intreprinda toate demersurile necesare in vederea introducerii unei cereri de repunere in termen a dosarului la instanta judecatorescasi sa demareze executarea silita". Dar oare ce i-a retinut sa faca asta pana acum? Este doar o alta metoda de intimidare?
Va multumesc!
Veniturile pe ultimii trei ani. El fiind navigator, de cativa ani minte ca singurul lui venit este cel in lei. Prin urmare , plateste pensia copiilor la acest venit. Am obtinut, printr-o plangere pe care am facut-o in localitatea unde locuiesc, sa obtin un extras de cont cu banii pe care i-a castigat plecand in voiaj, in ultimii trei ani. Problema e ca am reusit sa aflu doar ca e foarte mare suma (asta stiam dar probabil ca nu m-a crezut nimeni) si dosarul a fost trimis imediat la Parchetul Cta si de acolo la Politie. Si acum risc sa astept iar nu stiu cat. Si pe mine nu ma intereseaza plangerea in sine, ca sa-i fac rau, ci doar acest extras de cont pe care doar pe aceasta cale am putut sa-l obtin. Si , din pacate nu e la mine, e intr-un dosar la care nu pot ajunge. Pentru ca am servici si copii si nu-mi permit plimbari!
Nu-mi permit sa plec la Constanta, intrebam doar daca e legal sa-mi copieze cineva actul si sa-l trimita prin posta. Pentru ca am incercat printr-o ruda, careia i-am dat procura si nu a reusit.
Am o plangere penala impotriva fostului sot, iar dosarul se afla la Politia Constanta pentru cercetari. Cum pot sa obtin copia unui act din respectivul dosar, cat inca dosarul este in cercetari? Am invatat din propria experienta ca cercetarile pot dura la infinit si eu nu pot astepta atat. Cat imi poate cere un avocat ca sa-mi faca o copie , sau pot apela direct la politistul care se ocupa de caz?
Va multumesc!
Adica, ce trebuie sa fac?
Buna ziua!
Intr-o plangere penala am fost chemata sa dau o declaratie la politie. Pentru ca nu ma pot deplasa din localitate, am posibilitatea sa dau declaratia in localitatea unde locuiesc?
Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va doresc numai bine!
Buna seara! Exista posibilitatea sa fac o solicitare la Judecatorie sa-mi trimita hotararea de divort pe care ar fi trebuit sa o ridic acum cativa ani?
Va multumesc!
Va multumesc mult! Sa vad daca persoana imputernicita o sa se descurce!