avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1218 soluții astăzi
Forum Activitate DAN BUTARU

Activitate DAN BUTARU

Am lucrat timp de 35 de ani, din care 19 ani intr-o fabrica de postav ca tesatoare,meserie care se incadreaza conform normativelor in grupa a II-a de munca,in anul 1996 fabrica s-a desfiintat si am fost trecuta in somaj iar cartea de munca a ajuns la fortele de munca asa cum se proceda in acea perioada fara ca eu sa o vad si binenteles ca nici nu as fi stiut la ce sa ma uit, acum la momentul iesiri la pensie am apelat la arhiva acestei fabrici care nu mai este in aceiasi localitate sa mi se elibereze o adeverinta care sa ateste activitatea mea in grupa a II-a de munca si spre surprinderea mea nu eram trecuta in baza de date cu aceasta mentiune. In cele din urma mi sa eliberat o adeverinta care precizeaza ca am lucrat ca tesatoare conform carti de munca dar fara sa aibe la baza un act oficial, adica un numar si data dintr-un consiliu de administratie sau a unui proces verbal In consecinta cand mi-a venit decizia am primit o anexa in care mi se aducea la cunostiinta ca adeverinta de grupa este eronata si nu a fost luata in calcul. Am fost la casa de pensii si mi sa comunicat ca am sansa sa pierd grupa cu toate ca eu timp de 19 ani am lucrat ca tesatoare la razboaie clasice atestat prin inscrisurile de pe cartea de munca. Intrebarea mea este: Cui sa ma adresez sa pot beneficia de acest drept al meu, asta in conditiile in care fabrica s-a desfiintat. Multumesc
Stagiul total de cotizare realizat 46 ani 6 luni 16 zile si Nr. total puncte realizate 57,61320 iar punctul mediu 1,64609 deci nu se specifica nimic conform art.100 din L263.Va multumesc.
Am iesit la pensie pentru limita de varsta incepand cu data de 6.07.2011 avand 28 ani grupa a-2 de munca, dar in decizie nu apare marirea pensiei cu 25% pentru grupa.Intrebare: cand voi beneficia de aceasta marire? Va multumesc.
Răspuns la discuția ABUZ
Va rog sa imi dati unele sfaturi, cum se procedeaza si in ce fel de instanta. Va multumesc.
Discuție ABUZ
Incepand cu 01.06.11 am incetat activitatea in societate,impreuna cu alti colegi,si avem salarii restante pe lunile aprilie,mai si iunie (partial) si domnul director nu vrea sa ne dea banii sub pretext ca nu are,ce putem face,se pote contacta ITM-ul judetean? Va multumesc.
Răspuns la discuția pensie
VA MULTUMESC. Am si una si alta sa mai dau si la altii.
Răspuns la discuția pensie
Din caza ca nu am primit slariile de 2 luni toti salariatii am apucat sa fac aceasta cerere si acum m-am trezit ca sunt nemotivat ,cauzeaza ceva la pensie desfacerea CIM pe motiv disciplinar? Va multumesc.
Discuție pensie
Sepoate face cerere de lichidare mai devreme cu o luna in vederea pensionari pt. limita de varsta de la societate? Va multumesc.
Răspuns la discuția Conflict de munca
La noi nu se obisnuieste sa se dea nr. de inregistrare decat dupa ce o semneaza conducerea.
Am facut cerere de cncediu cu o saptamana inainte,in acest timp pe cerere nu sa pus nici un fel de aviz (favorabil sau nefavorabil),avand bilet in aceasta perioada la mare am plecat in concediu,la revenire dupa 2 zile dupa o discutie cu dl.director dansul a avizat cererea cu "nu se aproba" si m-am ales cu 15 zile nemotivat. Va rog sa imi dati un sfat sa dau institutia in judecata sau nu,si cum sa procedez. Va multumesc.