avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu19

Activitate ovidiu19

Buna seara. Sunt consilier local al U.S.L. -ului din partea Partidului Social Democrat si as dori sa va intreb daca pot sa-mi schimb culoarea politica. In prezent sunt pe listele PSD si as dori sa stiu daca pot sa ma transfer la PNL. Daca imi dau demisia din PSD si ma inscriu la PNL imi afecteaza in vreun mod mandatul de consilier? Daca efectuez aceasta miscare imi pierd functia de consilier?
De asemenea mentionez ca sunt si presedinte la Tineretul Social Democrat.
Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns.
Dar eu pot face parte din asociatie daca sunt consilier local?
Buna seara. Recent s-a pus problema in Consiliul Local al infiintarii unei asociatii a crescatorilor de animale pentru o mai buna administrare a imasului comunal.
Mentionez ca sunt consilier local si as dori sa va intreb daca pot face parte dintr-o asociatie a crescatorilor de bovine, in calitate de administrator al asociatiei?
Totodata as vrea sa-mi spuneti si care sunt demersurile pentru a infiinta asociatia.
Va multumesc anticipat de raspuns.
Răspuns la discuția Uz de fals
Va multumesc pentru raspuns. Toata stima
Răspuns la discuția Uz de fals
Maine sunt chemat la politie pentru a da declaratie. As putea solicita in declaratia pe care o dau si o grafoscopie?
Răspuns la discuția Uz de fals
Pai in momentul cand am intocmit contratul de arenda eram salariat la primarie si acel domn a invocat faptul ca m-am folosit de functia de la primarie si am falsificat actul.
Discuție Uz de fals
Buna seara. Recent am fost invinuit de uz de fals si abuz de putere in serviciu in inscrisuri, intrucat in acea perioada (acum 2 ani) am lucrat la primarie ca salariat contractual. Mentionez ca este vorba despre un contract de arenda de care am fost invinuit. Tatal meu a cumparat 1 ha teren arabil de la tatal reclamantului dar fara sa faca acte de vanzare cumparare. Dupa moartea batranului, am fost si am facut un contract de arenda cu sotia acestuia iar dupa 2 ani de zile unul din fii decedatului mi-a inaintat plangere la parchet pe motiv ca am falsificat contractul. Acum sunt chemat la politie pentru a da declaratie si nu stiu cum sa procedez. Ce ar trebui sa fac ca sa se constate ca nu este semnatura mea ci a unuia dintre fii, care a semnat in locul mamei sale pretinzand ca nu poate semna din motive de sanatate???? Eu nu am facut nimic ilegal si as vrea sa demonstrez lucru. Ce sfat imi dati? Va multumesc anticipat de raspuns.
Răspuns la discuția Uzucapiunea
Precizare: terenul este al primariei, dar nu s-a mai interesat de aceasta suprafata de teren din 1964. Repet, in planurile cadastrale este prevazuta suprafata totala de 632 mp dat in TP este doar 332 mp.
Inca o intrebare: Daca acum este un pic mai deficil, dupa 30 ani pot invoca uzucapiunea?
Cu aleasa consideratie
Răspuns la discuția Uzucapiunea
Precizare: terenul este al primariei, dar nu s-a mai interesat de aceasta suprafata de teren din 1964. Repet, in planurile cadastrale este prevazuta suprafata totala de 632 mp dat in TP este doar 332 mp.
Inca o intrebare: Daca acum este un pic mai deficil, dupa 30 ani pot invoca uzucapiunea?
Cu aleasa consideratie