avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Activitate Sudsemnatu

Activitate Sudsemnatu

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util


Reta60 a scris:

Va multumesc pentru raspuns. Din considerente morale ma gandesc sa renunt.

Corect si frumos ar fi sa renuntati, oamenii aia au avut o intelegere cu mama dvs si acum dvs vreti sa va bagati cu picioarele peste ea.

Eu nu inteleg d c doamna nu a facut cvc cu uzul fruct viager si asa rezolva problema.
.
Răspuns la discuția Spatiu privat-loc de joaca
Si daca cel care a facut reclamatia nu ar avea drept de proprietate ( pentru ca nu are, e de la un bloc vecin si i-am permis si lui accesul), s-ar schimba datele problemei? In situatia in care sanepidul ar reveni cu o noua amenda, cine e obligat sa o plateasca?
Buna ziua,

In blocul in care locuiesc ( bloc inchis, curte interioara proprietate personala), avem o bucata de teren in cota indiviza-proprietate personala, unde am amenajat un loc de joaca pentru cei mici. Numai ca un vecin ne-a reclamat la Sanepid ca locul de joaca e murdar ( nu este adevarat). Cei d ela sanepid au venit, au intrat cu acordul vecinului pe terenul nostru si au zis ca sa il inchidem si sa scriem ca intrarea pe el se face pe responsabilitatea fiecaruia. Vecinului nu i-a convenit acest aspect si ameninta in continuare ca o sa cheme iar sanepidul. Are voie sa faca asa ceva? Ce atribuitii are sanepidul daca spatiul este privat si nu e deschis publicului? Putem sa mai cumparam leagane in spatiul de joaca daca aprobam in AGA?
Răspuns la discuția Testament vs Donatie
Acum m-am lamurit. Multumesc
Dupa decesul persoanei in cauza...se poate ataca aceasta donatie...pe cale succesorala? Din cate stiam...orice testament sau donatie poate fi atacata de rudele care urmeaza ( prin succesiune).
Multumesc inca o data
Răspuns la discuția Testament vs Donatie
Asta incerc sa explic. Ca nu a revenit asupra testamentului. Si nici nu o va face.
Am intrebat...in legatura cu varsta. Pana la ce varsta se poate face acte notariale? Dupa o anumita varsta nu trebuiesc hartii de la medici ..ca ai discernamant?
Răspuns la discuția Testament vs Donatie
Asta e problema. ca nu a revenit asupra testamentului. A facut donatie si are si testament.
Problema e ca persoana careia i-a facut donatie...nu e ruda cu ea...in schimb mama mea...e singura ruda ramasa. Si din pacate...acum a cazut la pat...persoana aia nu mai face nimic pt ea...si totul a cazut in sarcina mamei...ingrijirea.

Ceva sfaturi? Referitor la varsta. Avea voie sa faca un act notarial la peste 85 de ani?
Buna ziua,

Unchiul meu ( inca in viata) i-a facut testament mamei mele ( acum 15-20 de ani ) pe doua gropi dintr-un cimitir. Intre timp relatiile s-au mai racit ( unchiul a facut si el cam 85 de ani) si alta ruda l-a convins sa ii faca donatie pe cele doua gropi.
Se mai poate face ceva in cazul acesta? Se poate ataca aceasta donatie?

Multumesc
Răspuns la discuția Mizerie in bloc+locatar la subsol
Spun ca au facut un referendum ( care nu mi l-au aratat) acum 5 ani...dar care ei il consiera vechi. Si vor sa refaca referendumul pentru pastrarea acestuia la subsol( ei sustin ca sta in boxa altui vecin-total neadevarat). Omu a avut apartament in bloc, l-a pierdut ca e alcoolic si a ramas la subsol de ani de zile. Degeaba chem politia...o sa il dea afara si dupa ce pleaca ei...se intoarce inapoi. Subsolul nu este inchis cu cheie. Ma gandeam ca primaria ii poate obliga prin amezin repetate ( mizerie la subsol etc) sa il scoata de acolo si sa puna usa metalica cu cheie...sa nu mai poata intra.

Multumesc
Răspuns la discuția Mizerie in bloc+locatar la subsol
am fost la sedinta de asociatie si ei mi-au zis ca vor sa il tina pe individ si ca fac referendum pt pastrarea lui. Chiar presedinta insista pentru pastrarea lui. eu ce fac in situatia asta? usa de la subsol unde isi face nevoile si isi tine caine etc...e chiar in usa mea de la parter.
Buna ziua,

Am si eu o intrebare la care va rog frumos sa imi raspundeti. In blocul in care stau este foarte mizerie si prin urmare m-am umplut de gandaci. Am facut si poze cu care o sa ma duc la sanepid/primarie, pentru ca administratorul nu vrea sa faca curat. Problema cea mai mare vine de la subsol unde locuieste un individ ( fost proprietar)-acesta sta cu un caine, isi face nevoile acolo, si-a tras curent electric si din cand in cand doarme la usa mea, face nevoile pe unde apuca etc. Cui trebuie sa ma adresez sa il pot evacua pe acest individ din subsol? Si pentru dezinsectie la fel.
Multumesc