avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate rodiq

Activitate rodiq

Discuție Neplata salariu
Nu am primit salariul pe ultimele saptamani lucrate intr-o farmacie. Am tot mers sa-i cer, am sunat, dar am fost amanata, apoi mi s-a spus ca farmacia s-a desfiintat si nu mi-au mai raspuns la tel. Nici adeverinta cu perioada muncita la ei nu am primit-o. Pot sa fac reclamatie la ITM? Au trecut 5 luni de cand am plecat. Va multumesc.
Buna seara, cumpar apartamentul in care locuiesc de 15ani ( de la Primarie), in urma unui proces pe care l-am castigat, trebuie sa platesc TVA? Daca da, este de 24/100? Va multumesc.
Va multumesc. Va doresc sanatate si spor la munca.
Am inmatriculat masina in 2009.Am castigat primul proces, Finantele au facut recurs, alti bani si, poate ii pierd... Sora mea a inmatriculat masina in 2007, a castigat primul proces, acum urmeaza recursul, stiti cumva daca e sigur ca va castiga sau depinde de judecator? Are rost sa mai dam banii avocatilor?
VA MULTUMESC.
Pensionare pe grupe de munca, pt grupa a II-a de munca, vechime totala in munca 31ani si 4luni, din care 21ani si 9luni in grupa a II-a. Date personale: femeie, 17.02.1956. Cand poate iesi la pensie?
VA MULTUMESC.
Va multumesc. Va doresc o zi buna!
Va multumesc. Toate cele bune!
Un chirias doreste de 10 ani sa cumpere apartamentul in care locuieste, iar primaria amana vanzarea sau pune un pret de 20ori mai mare decat altor apartamente, aflate in aceeasi locatie. In aceeasi situatie se afla mai multe familii, cateva au dat primaria in judecata si au obtinut un pret mai mic, l-au cumparat si acum sunt proprietari. Acest chirias a cerut din nou sa ii fie aprobata cererea de cumparare si, din nou, i s-a comunicat pretul acela de 20ori mai mare. Daca exista HOTARARE JUDECATOREASCA (pt un apartament vecin, situatie identica...) si un pret, mai este nevoit acest chirias sa dea primaria in judecata ca sa poata obtine un pret mai mic, sau primaria este obligata sa-i vanda apartamentul ca si celorlalti vecini care au deja HJ? VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția Pensionare anticipata?
VA MULTUMESC.
Buna ziua. Poate iesi in pensie o femeie cu data nasterii 17.02.1956, 30ani si 7luni vechime, din care 21ani si 9luni in grupa a II-a? Va multumesc.