avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate CEOFIOFI

Activitate CEOFIOFI

Buna ziua,
am un vecin cu un fin jandarm si nu imi da voe sa fac gard conform schitei cadastrale pe care o am si imi folosesc terenul meu 100mp pentru drum acces , chiar daca ei au acces pe propriile lor terenuri..cred ca este la ei mai mult dorinta de asi demonstra puterea si relatiile in comuna...in final s-a ajuns la distrugere de gard , amenintare, lovire...
Intrebarea mea este--
Am dreptul sa vad dosarul facut de politistul din comuna (ma trateaza cu indifetrenta---aici totul este pe rubedenie si relatii,asa cum am mai spus)si cum pot -daca am dreptul- sa intru in posesia actului de constatare
Răspuns la discuția lovire pe teren proprietate
multumesc pentru raspuns..cred ca m-am exprimat gresit-proba cu
VIDEO CLIPURI se accepta ?..fiind intr-o zona mai retrasa si e mai greu cu martorii..in cele audio se aude forte bine cum ne ameninta cu moartea si etc....dar asta e legea si ne supunem...
O zi buna,
CEOFIOFI
Buna ziua,
Am incercat sa mut un gard pe terenul meu conf schitei cadastrale, deoarece intentionam sa vinde teren + imobil--iar vecinul nemultumit ca nu mai are acces la bucata lui pe terenul meu DESI are acces prin doua posibilitati pe terenul lui...ne-a lovit , injurat, jicnit si mai mult amenintat cu moartea si ca ne da foc...si nu i-a fost suficient -ne-a distrus 10-15 m de gard facut.Dupa 7 ore cu aproximatie a venit si politia din comuna si dupa insistentele mele a incheiat proces verbal( noi nu am vazut si semnat nimic) de constatare deci nu am primit nimic.DOVEDITOR....DOAR am facut reclamatie si am dat si declaratie si am ramas cu gardul dat jos sa astept finalizarea procesului ce va urma.
Intrebarea mea este---Pot sa deschid actiune in instanta si sa fie cerut dosarul de la politia comunei?
---Se accepta in instanta probele audio,audio video si poze? Domnul de la politie mi-a spus ca nu sant valabile..
MAI MENTIONEZ ca hotarele au fost recunoscute de acest vecin din 2004 -aveam garduri facute mai mult de 50%, (asa am cumparat) iar in 2010 cand i-a inchis alt vecin drumul tot asa "moca" a inceput dansul cu noi..
Multumesc,
Cu respect CEOFIOFI
Răspuns la discuția ESTE POSIBIL ?
pai atunci cine a facut greseala-Eu am dus -tot ce au cerut-bilant,cerificat fiscal si actele societatii si dupa ce am facut cerea de radiere si am platit ptr monitorul oficial mi s-a specificat ca este ca si radiata-...si apoi am avut acea surpriza neplacuta...
Discuție ESTE POSIBIL ?
M-am chinut citeva luni bune sa radiez o societate fara activitate din 2003....am reusit si am dus tot ce a u cerut pentru radiere...verificari..etc.toate bune si frumoase-am achitat taxa de radiere ptr monitor cu cererea aferenta si a ramas stabilit sa merg dupa 10-15 zile sa-mi ridic certificatul de radiere . Cand am mers dupa acel cetificat am avut marea surpriza sa mi sa spuna ca s-a gresit -nu s-a vazat....cine munceste greseste...etc...si in concluzie SPUN dumnealor ca eu trebue sa reiau tot traseul de la capat cu bilanturi si certificat fiscal si cerere de radiere si plata din nou ptr radiere--------si daca nu fac acest lucru ramane societatea dizolvata dar nu RADIATA. Ma poate lamuri cineva si pe mine incoto sa apuc....
Răspuns la discuția martor mincinos
CEOFIOFI a scris:

Intrun concfict cu lovire exista un martor mincinos pana in prezent la politie si chiar la confruntarea de la politie cu cei inplicati si martor.
In particular acel martor recunoste adevarul dar se teme de urmarile in instanta.
Ce se poate intimpla daca acel martor refuza sa se prezinte in instanta ?
Martorul este obligat sa jure pe biblie in instanta? Este si forte credincios si se teme de acea marturie mincinoasa.
Daca martorul mincinos este depresiv de ani buni si se afla sub tratament cu antidepresive este valabila marturia?

Discuție martor mincinos
Intrun concfict cu lovire exista un martor mincinos pana in prezent la politie si chiar la confruntarea de la politie cu cei inplicati si martor.
In particular acel martor recunoste adevarul dar se teme de urmarile in instanta.
Ce se poate intimpla daca acel martor refuza sa se prezinte in instanta ?
Martorul este obligat sa jure pe biblie in instanta? Este si forte credincios si se teme de acea marturie mincinoasa.
Răspuns la discuția Lichidare SRL
alexchiciu a scris:

Nu recomand dizolvarea+lichidarea voluntara daca aveti datorii.....nu veti putea obtine certificat de atestare fiscala necesar in faza a doua, cea a lichidarii.

Ramane sa declarati SC insolventa dar e o problema ca aveti totusi depozite....
Răspuns la discuția polite de asigurare incomplete
Adrian.Tudor a scris:

Cred ca dv. ati acceptat cu buna stiinta o polita cu anumite fransize pt a o prima de asigurare mai mica ,sau de la bun inceput ati acceptat sa nu va fie luate in asigurare anumite bunuri, sau ati omis anumite riscuri din asigurare tot pt. reducerea primei de asigurare, la sugestia celui carev-a incheiat polita. Era datoria dv. de a cere asiguratorului riscurile la care doriti sa fiti asigurata si bunurile pe care doreati sa le asigurati si asiguratorul v-ar fi dat explicatii punctuale, pt. fiecere caz in parte. Pe viitor cereti sa vi se dea un formular cu conditiile de asigurare, apoi mergeti acasa si le studiati in liniste iar lucrurile ramase neclare prezentati-le inspectorului de asigurare si dupa ce veti fi pe deplin lamurita, atunci semnati polita.


Pai si semnatul politei e o problema--nu e semnata de asigurat---aceiasi explicatie am primito "e pe calc si nu e nevoie"
Si la ce intrebari ii puneam-imi raspundea ca o sa studieze si sa vada ce poate face...in cocluzie nu a facut nimic din ce ma interesa pe mine si evenimentul a venit si el (asiguratorul) atat a vut de spus "imi pare rau de situatie"
Răspuns la discuția polite de asigurare incomplete
la daune mi se refuza evacuarea apei din curte-care a fost facuta cu firma autorizata-curentul s-a intrerut dupa inundatie si am avut mari probleme...si asa am chemat fima --mi s-a intocmit factura proforma --si rezultatul platesc firma din banii mei,pe care nu ii am......