avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate viooiv

Activitate viooiv

Multumesc ptr.raspuns.:)
Buna ziua!
Locuiesc intru-un bloc cu doua scari si patru apartamente pe fiecare scara.Mentionez ca toti locatarii sunt proprietari.
Cei de la primarie vor sa ne facem asociatie de locatari pentru a ne anvelopa blocul.Problema mea este ca nu vreau sa fiu in asociatie deoarece nu vreau sa platesc luna de luna o anumita suma pentru asociatie.
1.Sunt obligat sa ma inscriu in asociatie?
2.Firma care anvelopeaza poate sa faca contract cu fiecare proprietar in parte?
Dupa dumneavoastra care este termenul corect atita timp cat le arata copiilor si ei incep sa planga daca nu le cumparam.eu cred ca in scoala sau in gradinita nu este butique. nu are voie sa aduca reviste sau concursuri, etc atata timp cat nu are acordul ministerului invatamantului.eu asa cred.
In gradinita din comuna, educatoarea vinde reviste pentru copii .Vine cu fotograf cu diferite idei de a fotografia copiii.vine cu piese de teatru de papusi facute de amatori.si toate astea in clasa si in timpul orelor .Au voie directorii si educatoarele sa faca asa ceva?
Răspuns la discuția Am dreptul la somaj?
Va multumesc pentru raspuns .

Sal.Am o intrebare.Am fost angajat timp de 4 ani fara intrerupere la gospodaria locala a comunei Snagov (2006-2010).am stat o luna acasa.in octombrie 2010 am fost angajat din nou cu un contract pe perioada determinata(oct 2010-august2011) la acelasi loc de munca.intrebarea mea este :am dreptul la somaj?

Va multumesc.
Si ce inseamna "nu influenteaza implinirea termenului de preaviz."
Ce fac daca nu vrea sa-mi aprobe cererea de concediul de odihna?
Va multumesc foarte mult.
Multa Sanatate.
Buna seara.am si eu o nelamurire.
Pe data de 12.08.2010.am cerut adeverinta pentru internare in spital pe care am primit-o de la biroul resurse umane(am fost operat).
Pe data de 16.08.2010(data postei) am primit o dispozitie din care reiese ca incepand cu data de 11.08.2010 se declanseaza procedura de eliberare din functie....iar incepand cu data de 26.08.2010 inceteaza contractul individual de munca.In perioada 11.08.2010-25.08.2010 se acorda preaviz de 15 zile lucratoare(ceea ce este gresit pt ca sunt 15 zile calendaristice).Ulterior am primit o alta dispozitie rectificata precum ca sunt in perioada de preaviz este 11.08.2010-7.09.2010.Aceasta dispozitie este semnata pe data de 19.08.2010 si am primit-o acasa pe data de 23.08.2010.Mentionez ca certificatul medical a ajuns la registratura pe data de 19.08.2010 si a fost inregistrat.Ulterior mi s-a cerut de catre doamna de la resurse umane sa-mi retrag certificatul medical deoarece sunt in preaviz.Intrebarea mea este daca institutia(primaria) procedeaza legal.Ce este de facut in continuare? Va multumesc.