Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... In gradinitele de stat: fotografierea copiilor, ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

In gradinitele de stat: fotografierea copiilor, oferirea spre vanzare a revistelor e permisa?

In gradinita din comuna, educatoarea vinde reviste pentru copii .Vine cu fotograf cu diferite idei de a fotografia copiii.vine cu piese de teatru de papusi facute de amatori.si toate astea in clasa si in timpul orelor .Au voie directorii si educatoarele sa faca asa ceva?
Eu nu cred ca vinde este tocmai termenul corect..Am avut si eu copii la gradinita si nu ne-a cerut nimeni obligatoriu sa achizitionam ceva.Toate sunt facultative.
Dupa dumneavoastra care este termenul corect atita timp cat le arata copiilor si ei incep sa planga daca nu le cumparam.eu cred ca in scoala sau in gradinita nu este butique. nu are voie sa aduca reviste sau concursuri, etc atata timp cat nu are acordul ministerului invatamantului.eu asa cred.
Solutia este sa ne educam copiii sa inteleaga ca nu le putem cumpara torul altfel cred ca ar trebuie sa nu ii mai scoatem din casa deoarece tentatii sunt peste tot.Nu mai intram in librarie cu ei,nu mai trecem prin fata niciunui chios de ziare unde sunt foarte multe reviste pentru copiii,nu le mai aratam dulciurile sa nu ceara in exces,sa nu mai mergem intr-un hypermarket ca sunt jucarii si tot asa.