avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate bartha ileana

Activitate bartha ileana

Discuție divort
anul trecut in iulie am bagat divortul, anul acesta in ianuarie s-a pronuntat si de atunci de doua ori a facut fostul sot recurs fara nici un rezultat, adica s-au respins recursurile lui. pana cand mai poate continua asa?
sau mai bine zis ce pot sa fac sa se termine odata ca nu pot sa mai lipsesc de la serviciu de doua ori pe saptamana ca ori am proces cu el ori sunt reclamata la politie de catre el si trebuie sa dau daclaratii?
Discuție partaj
Am trait cu fostul sot 19 ani impreuna, timp in care ne-am pus casa la punct, dar casa este pe numele unui neam indepartat. Socrul a murit in 1999, soacra cu foarte mult timp inainte, deci casa nu este pe numele sotului. Am avut trei copii impreuna, una a ramas la el doua la mine, anul trecut am bagat la divort.Toata perioada cat am trait impreuna am avut loc de munca. Intrebarea mea este pot sa cer sau are rost sa cer partaj?
Răspuns la discuția vizitare minor
referitor la problema mea de mai sus pana cand trebuioe sa astept raspunsul sau rezultatul politiei?
Discuție vizitare minor
daca divortul nu este definitiv dar am o ordonanta presedentiala definitiva prin care mi s-a incredintat minorul si tatal nu a cerut program de vizitare minor dar eu i-am dat minorul de buna voie pe o saptamana pe care el nu l-a respectat si deja de doua zile trebuia sa-mi inapoieze minorul, am facut sesizare la politie fara nici un rezultat pana in prezent, iar la telefon daca vorbesc cu tatal ma ameninta ca ma da in judecata sa mai cheltuiesc o gramada de bani si ca aduce minorul daca si cand vrea el ce pot sa mai fac dupa ce nici de la politie nu am nici un raspuns dupa doua zile??? daca se poate si asta ce lege trebuie respectata? va rog un raspuns urgent ce pot sa mai fac sa fie si legal si spre binele minorului?
cum va fi afectat minorul cand vede ca nu se respecta intelegerea facuta?
anul trecut in iulie am bagat actele de divort, in ianuarie anul curent s-a pronuntat divortul care a fost contestat la curtea de apel Tg Mures unde iar am castigat dar se mai poate contesta.problema sunt minorele, cele mari au putut opta cea mica de 6 ani mia fost incredintata mie si prin ordonanta presedentiala care s-a facut dupa introducerea divortului deoarece fostul sot a vrut sa ma sugrume si am fugit cu fata la mama dupa ce am bagat si ordonanta presedentiala care mia incredintat minora de 6 ani si cea mare de 17 ani a optat pentru mine cea de 15 ani ramanand cu tatatl.si divortul asa s-a pronuntat, probleme e ca nu a cerut sotul la nici un proces program de vizitare minor si tot timpul imi cerea fetita prin cele mari nu personal si ni i l-am dat si ma tot reclama pe la politie si parchet. dupa un timp la insistentele fetelor am lasat-o pe minora de 6 ani la el impreuna cu cea mare pe doua zile, dupa doua zile e edus-o inapoi, iar acuma in vacanta i-am dato pe o saptamana dupa care nu mai vrea sa mi-o dea inapoi numai cand o sa vrea el, dar va mai mentionez odata i-am dat-o de bine voie avand incredere in el ca mi-o aduce inapoi el nu are nici -o hirtie ca sa o poata vizita .ce trebuie sa fac sa o pot duce acasa?