avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate ada4dey

Activitate ada4dey

Discuție Partaj
Locuiesc in Bucuresti.Am o mostenire de la parinti in judetul Giurgiu am facut succesiune cu sora mea si ne revine 1/2 din mostenire.Nu am facut partaj.Acum un an a murit sora mea si anul acesta sotul ei au ramas 2 copii, acum vrem sa facem partaj(eu si cei 2 nepoti).Eu vreau sa pastrez ce mi se cuvine iar ei vor sa vanda.Avem casa si teren in curte totalizand 2000m si mai avem teren agricol 2 hectare.Sunt obligata sa fac cadastru si intabulare daca eu nu vreau sa vand partea mea?Daca nu am bani sa ii despagubesc pentru partea ce li se cuvine din casa pot sa ii dau banii in rate legal?(exista in lege asa ceva?)Titlul de proprietate al mostenirii este la mine, nepotii mei pot sa deschida partaj sau sa ma dea in judecata daca nu au titlul de proprietate(ei au actul de la succesiune).La partaj sunt obligata sa fac cadastru si intabulare?
Multumesc!
Buna seara,
Am si eu o nelamurire:
Avem o mostenire la tara care consta in casa cu teren totalizand 2000 m si teren agricol 6000 m.Parintii au decedat.Am facut succesiunea cu sora mea fara sa facem partaj.Acum un an a murit sora si anul acesta sotul ei acestia avand 2 copii.
Vreau sa fac partaj cu cei 2 nepoti.Terenul din curte se poate impartii in 2 dar casa este construita pe o jumatate de teren.Nepotii vor sa vanda iar eu vreau sa pastrez partea cu casa pentru a ma muta acolo.Ca sa ii despagubesc pt casa sunt obligata sa ii dau toti banii(nu ii am) sau pot sa ii dau in rate oprindu-mi din salariu(am salariu mic lucrez 4 ore/zi)?Poate sa vanda jumatate din casa unui strain daca nu am banii?
Multumesc!
Răspuns la discuția Dreptul la mostenire
Multumesc!
Buna ziua, am si eu o nelamurire. Parintii mei au murit si am ramas cu o mostenire in provincie (suntem doua surori), am facut succesiunea dupa al doilea parinte decedat si ne revine 1/2 din mostenire la fiecare. Nu am facut partaj. Acum a murit si sora si sotul ei. Au trecut 6 ani de la moartea parintilor mei si de atunci numai eu am ingrijit casa, curtea si pamantul. Sora are 2 copii majori. Acum vrem sa facem partajul. As vrea sa stiu daca pe langa mostenirea 1/2 care imi revine, beneficiez si de o cota parte din mostenirea surorii sau doar copiii acesteia intra in posesia celeilalte parti de 1/2 dupa Noul Cod? Multumesc anticipat.
Buna seara, sunt administrator, am conventie civila si platesc impozit 16%. Trebuie sa mai platesc taxele care au aparut la somaj, casa de pensii si casa de sanatate CASMB?