avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate utagabitibi

Activitate utagabitibi

va rog sa imi spuneti daca nu sunt multumit de ancheta politistului de proximitate de care apartin ce pot sa fac? este vorba de un caz de hartuile intre sotia mea si a vecina care treneaza de apox un an ( am mai depus o plingere dar aceelasi politist a invocat tot felul de ,,legi nescrise" faptul ca cunoaste foarte bine familia cu pricina, ca ar putea sa ma amendeze pt faptul ca nu am viza de flotant pe buletin si tot felul de lucruri care nu au legatura cu cauza). mentionez ca nu imi doresc decit sa se potoleasca aceeasta femeie si sa imi lase familia in pace. Nu doresc amendarea sau alceva, doar o atitudine mai ferma si ao ancheta obiactiva din partea politistului. poate asa se mai sperie si ma mai lasa naiba in pace. va multumesc!
in cazul beneficierii de legea cu cei 1000 de euro pentru tineri intreprinzatori, cit timp trebuie sa functioneze firma obligatoriu? poate fi inchisa dupa cei 3 ani cit beneficiez si de scutire pentru angajati?
care sunt motivele pt care un act de donatie poate fi declarat nul?
mama mea are act de proprietate pe pamant, dar mai are un frate. acum un nepot incerca sa o convinga pe mama sa merga la un notar si sa dea o declaratie ca isi recunoaste fratele. eu nu pot intelege sensul acestei declaratii atita vreme cit mama oricum isi recunoaste fratele si faptul ca este fratele dinsei se poate proba cu certificatul de nastere. nu pot sa inteleg sensul acestei declaratii. ( am auzit ca fratele ar renunta de drepturi in favoarea nepotului, iar mama sa scrie in declaratie ca fratele are dreptul la jumatate din pamant ( numai ca mama mai are doi frati vitregi) dar si asa tot nu inteleg de ce trebuie data aceasta declaratie?
am ruda care este acuzata de trafic de influienta in forma continuata. a fost secretara la o universitate si a promis unei persoane care lucra in strainatate ca poate sa o treaca examenele fara ca ea sa treaca pe la facultate. i-a trimis 3000 de euro si alte bunuri pt aceasta treaba, dar cind a venit in tara a constatat ca este exmatriculata, drept pentru care a afost denuntata. acheta a fost facuta de procurori si acum a fost trimis dosarul la parchet. secretara care a luat banii a fost data afara din facultate si actualmente este in italia de unde nu vrea sa vina nici la proces.
Ce pedeapsa risca?
se poate judeca procesul in lipsa?
poate sa ii dea condamnare cu suspendare?
cica banii nu are de unde sa-i dea inapoi!
Răspuns la discuția recuperare bani
problema este ca eu nu stiu la uzucapiune se cumuleaza de cand a locuit mama lui cu cit a locuit vanzatorul meu? daca casa este facuta in 1985 at sigur a locuit minim 25 de ani, deci nu sunt 30. mama vanzatorului s-a nascut acolo dar dupa casatorie s-a mutat pt o perioada de 5 ani la sot, dupa care a revenit in 1985 si au construit o casa locuind pana in ziua decesului acolo.
Un astfel de proces cred ca ar dupa 1 an, cu multe costuri pe care eu ar trebui sa le suport pt ca ei nu au bani si nu tiu daca merita.
Răspuns la discuția recuperare bani
pina in anul 1995 anul decesului mamei vanzatorului meu l-a folosit mama acestuia care a construit si o casa acolo, iar dupa terenul a fost folosit de fiul acestuia si sotul decedatei. eu in actul de mana am acordul amandurora de a-mi vinde pamantul cu semnaturi si martori. casa a fost construita prin 1985. Rolul actual este la mama vazatorului (decedata) dupa care impozitul a fost platit de sotul acesteia. vanzatorii din actul meu au domiciliul in acel loc de cand ma stiu eu ,35 de ani. acum a aparut acel act de donatie pe care nu l-am vazut ca nu vrea sa-l arate si care dateaza de cint impartirea teritoriala a tarii erea in raioane. este tot ce stiu despre acel act
Răspuns la discuția recuperare bani
nu, nu. actul de donatie este facut acum vre-o 40 de ani dar abia acum a aflat beneficiarul de el. este facut de bunicul vanzatorului din actul meu. abia acum am aflat de el desi vanzatorul din actul meu a construit si o casa pe acel teren nestiind de acel act de donatie
Discuție recuperare bani
am cumparat un pamant cu act de mana si martori, dupa care am aflat ca altcineva are act de donatie pe el. As vrea macar sa recuperez banii. ce sanse am daca vanzatorii au cheltuit banii, alte bunuri nu au si nici alte venituri? am facut actul acum un an
Răspuns la discuția proprietate
daca este pina in 50 de mil merita sa incerc, dar daca este mai mult mai bine renunt si cer banii, dar de unde sa mi-i dea daca nu are venit si se constata ca nici proprietate. el cu siguranta ar vrea sa imi dea pamantul dar ce ma fac cu actele?
ce recomandati, sa incerc sau mai bine sa renunt?