avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate cristiniq

Activitate cristiniq

Răspuns la discuția Divort
Buna ziua!
Ma confrunt cu aceeasi problema, doar ca este exact inversa situatia. Am o mare nelamurire: cum pot dovedi ca "relatiile de familie sunt atat de grav deteriorate incat continuarea casatoriei nu mai este posibila"? Martori, d eunde, parintii lui care locuiesc in aceeasi casa, la parter, in nici un caz nu vor spune ca mine, nu pot avea decat suportul alor mei dar cata credibilitate ofera acest lucru?
Ce alte modalitati ar fi?

Buna! Am intrat intr-o casnicie...nu conteaza dece. Acum, dupa doi copii vreau s aies din ea cu orice chip iar el, este la fel de determinat sa nu renunte!
Motive:
* acte de violenta morala:
* manifesta dezinteres pentru viata de familie.
Mai pe larg: avem doi copilasi de crescut iar el considera ca fiind mai importanta propria-i persoana decat micutii nostrii, este somer de peste un an de zile, nu are nici un interes in a-si cauta loc de munca, nu participa cu absolut nimic la educatia si dezvoltarea copiilor nostrii, nu ofera pic de suport in a ma ajuta pe mine, cel putin sa muncesc pentru ei. Se sustrage de la orice activitate ce implica copii, singurele lui pasiuni fiind: masinile, televizorul, calculatorul si statul in pat zi si noapte.
Cum scap de el?
Imi dau seama ca va fi extrem de greu pentru mine atata timp cat nu am absolut nimic: proprietati, locuita, masina, etc., nu am idee incotro ma voi indrepta odata plecata de aici.
O alta chestiune: LA COPILASII MEI NU RENUNT DECAT MOARTA!
Ai lui au o situatie materiala foarte buna, ce-i drept si ma tem ca asta va fi un mare impediment pentru ruperea acestei sarade, numita casnicia noasta!@
Ce sanse am eu sa divortez in aceste conditii?
Va rog din suflet sa ma ajutati!
Buna ziua,
Ma numesc Cristiniq, sunt din Brasov si as vrea sa divortez. Situatia casatoriei mele este, insa complicata deoarece:
* eu sunt in concediu pentru cresterea celui de al doilea copil
* el este somer, insa cu siguranta, pe durata divortului si ulterior, va avea intregul sprijin al familiei sale care este destul de potenta financiar.
* locuim intr-un apartament din casa parintilor sai. Ei locuiesc la parter, noi la etaj.
* nu avem bunuri comune, poate exceptand niste electrocasnice, materiale de constructii, mobilier cumparat de cand suntem casatoriti dar nu am pretentii la asa ceva.
*avem doi baieti in varsta de 3 si 1 an pe care refuz sa ii pierd! Din pacate nu am unde sa plec de aici, nu am o proprietate, eventual, voi gasi ceva cu chirie.
Problema mea cea mai mare este legata de baieti, pe care nu vreau si nu pot sa-i pierd. Ce sanse sunt sa raman fara ei in conditiile date?
In aceasta casnicie nu mai pot ramane pentru ca a devenit, efectiv, toxica pentru copii si pentru mine, el nu se streseaza sa-si gaseasca de lucru, nu se implica in cresterea copiilor, chiar daca este toata ziua acasa, nu-l preocpa educatia lor, nu le cumpara haine, jucarii, noi nu am avut sarbatori, Mos Craciun, Nicolae, Iepuras etc ptr ca nu contribuie cu nici un ban, chiar daca stim foarte clar ca acestia, in ciuda faptului ca este somer exista, Aceasta situatie insa exista dintotdeauna, nu de cand a ramas acasa. In ceea ce ne priveste pe noi doi, nu reusom sa gasim o cale de mijloc catre intelegere, suntem intr-o permanenta stare de tensiune, certurile sunt unica modalitate de comunicare si efectiv avem o placere sadica in a mentine aceasta stare.
Spuneti-mi, va rog foarte mult, ce sa fac sa nu imi pierd copii si sa ies din aceasta familie?
Va multumesc,

Buna ziua!
Mai am un an din concediul pentru cresterea copilului si as dori sa ma intorc in campul muncii dar la o alta firma, alt job. Intrebarea mea este: ce procedura trebuie urmata pentru a pleca de la firma unde eram angajata cand am intrat in concediul pentru cresterea copilului si angajarea in noua companie? Ce obligatii am fata de firma din care vreau sa plec?
Pot face asta?