avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate anirki

Activitate anirki

Discuție Indemnizatie
Buna ziua.
Am o nelamurire si nu stiu unde sa gasesc aceasta informatie.
Asadar, sunt insarcinata , data probabila de nastere este 4 martie 2018.
Pe 28 februarie se incheie contractul individual de munca, deoarece a fost incheiat pe perioada determinata. Exista acest concediu maternal de 126 de zile (astfel, medicul de familie a zis ca pot intra doar cu 61 de zile inainte de nastere in concediu prenatal) si ulterior sa ramana celelalte zile pentru cel de lauzie). Eu voi intra in concediu prenatal inainte sa mi se incheie contractul (undeva pe 10 ianuarie). Intrebarea mea este, concediul medical pentru lauzie mai beneficiez de el? (eu cand intru in concediu prenatal, contractul se suspenda?).
Au dreptul sa mai imi plateasca si acest concediu de lauzie?

Multumesc aniticipat!
Răspuns la discuția Permis nepredat
Dar de cand se ia in considerarea suspendarea permisului?
Discuție Permis nepredat
Buna ziua. Am si eu cateva nelamuriri si nu stiu pe cine sa intreb. Problema e in felul urmator: am pierdut un proces in urma caruia contestasem un proces verbal (amenda si retinerea permisului). Sentinta s-a pronuntata am pierdut si este irevocabila, ideea care este.normal iei ar trebui s imi trimita aksa hotararea, daca nu o semnez ca am primit-o ce se intampla?Initial vreau sa nu il predau sa merge pe "nv", vreau sa stiu cum se considera suspendarea permisului, de cand se pronunta instanta fara sa il predau sau de cand trebuie sa ma duc eu sa il predau. si trebuie obligatoriu sa semnez primirea hotararea aksa?
Buna seara,

Va rog ajutati-ma si pe mine, m-am uitat si eu pe forum, si la proces imi trebuie o caracterizare din care sa reiasa ca nu am avut probleme de circulatie, m-am dus la firma la care lucrez, dar mi-a zis sa o formulez eu si sa o duc la conducere facuta si doar sa o semneze, dar nu stiu ce sa scriu in ea. Vreau sa reiasa cat mai clar ca nu am avut nici o problema de circulatie, ca nu a sunat nimeni la firma sa anunte ca am condus indisciplinat, sa reiasa ca sunt "cuminte", va rog ajutati-ma cu un exemplu, model!
Va multumesc din tot sufletul!
"Permis suspendat

Buna seara. Am nevoie de un sfat. Acum un an si ceva s-a intamplat un accident minor,o tamponare, iesind de pe o strada secundara am oprit la stop,vrand sa virez la stanga, m-am asigurat din stanga, dar pe colt era parcata o masina, am inaintat inca un pic ca sa observ, sa vad daca vine o masina. Din partea dreapta venea un autoturism, dar era o groapa semnalizata, imprejmuita, chiar pe partea dinspre care venea autorismul eu iesind ca sa vad daca vine vre-o masina, soferul autoturismului, m-a lovit, ma rog m-a atins. Bun.....ne-am dat jos, a zis ca eu am fost de vine in fine, nu se facea acele declaratii la locul faptei si nu mai chemam politia, a sustinut sus si tare ca mergem la politie, asta am si facut acolo cu tipete si tot felul de acuzari (ba tu esti de vina, ba eu, ba tu), politia s-a hotarat mie mi-a suspendat carnetul si soferul absolut a plecat linistit. Eu avand mare nevoie de permis, am dat in judecata, si tot am incercat sa-l aman, dar peste 2 saptamani iar am proces si nu stiu cum sa mai sustin, imi este foarte teama, sa nu mi-l retina, o sa ma duc cu un martor ca asa a solicitat, dar cum sa conving judecatoarea ca da am avut un pic de vina, dar nu a fost nimic grav, eventual sa scap cu o amenda.
Va rog ajutati-ma "
Discuție Doi mostenitori
Am si eu o intrebare, se poate vinde un imobil daca sunt doi mostenitori, adica el daca poate vinde fara aprobarea mea?daca el face orice cu partea lui, sa zic ca o doneaza, ca o cedeaza, ca ii face altcuiva acte pe partea acea, eu imi pierd cei 50% din valoare, adica dreptul?

si mai am inca o problema, ca sa termin odata, care este solutia , bun il dau in judecata, si care sunt etapele?se face expertiza , se pune imobilul la cea mai mica valoare de pe piata sau la cea mai mare?Eu ma gandesc la faptul sa imi recuperez banii pe cei 50%? dar vreau sa se termine repede cum rezolv si cat dureaza???Astept raspuns!Va multumesc!
Răspuns la discuția Cearta pe acte
Va mulumesc!
Discuție Cearta pe acte
In urma unei succesiuni, si daca suntem 2 proprietari ai unui imobil, si unul din ei are toate actele in original si nu vrea sa i lea dea celuilalt, care este posibilitatea sa le obtina prin judecatorie sau la politie? astept un raspuns! Va multumesc!
Răspuns la discuția Luarea in spatiu
Va multumesc pentru informatii!
Răspuns la discuția Luarea in spatiu
dar daca nu au nici un act, poate sa o ia in alt fel in spatiu, adica ma refer ca nici el nu are actele in original, poate sa o ia doar printr-o declaratie??????
Răspuns la discuția Luarea in spatiu
Dar pana sa ajung pe cale judecatoreasca ei pot face ceva in sensul acesta daca nu acte?