avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate adrian07ch

Activitate adrian07ch

Răspuns la discuția Dauna Auto f.mare
La virajul la stanga trebuie sa dai prioritate la cei ce vin din fata, nu conteaza ce culoare au semafoarele lor. Tu esti obligat sa iti respecti regulile tale chiar daca ceilalti participanti la trafic nu le respecta pe ale lor. Mie asta mi s-ar parea un motiv destul de valid pentru ca asigurarea celuilalt sa contraatace.
Discuție Asigurar masina
Buna, am auzit ca se poate circula cu masina cumparata pe numele fostului proprietar daca nu e nimic marcat pe certificatul de inmatriculare. E adevarat? Pot sa fac si asigurare pe numele meu in cazul asta?
Daca cel care a condus masina atunci cand i s-au ridicat numerele nu este proprietarul acesteia, exista vreo posibilitate de a recupera el numerele fara o imputernicire de la proprietar?
Am un prieten care a avut exact aceleasi rezultate la aerul expirat si la sange. Nu sunt prea sigur de pedeapsa, cred ca a primit o luna inchisoare, dar nu a facut deloc. Asta fara avocat platit de el. Plus ca a fost si un pic lipsit de respect cand a avut audieri, spunand ca nu-l intereseaza, ca nu are nevoie de permis, etc.
Cred ca in cazuri de astea sanctiunea finala e in functie de cat de interesata este persoana pentru a-si rezolva problema si daca persoana are avocatul ei sau nu.
Multumesc pentru rqspuns. si cam in cat timp as putea sa-mi recuperez permisul sau trebuie neaparat sa fac scoala din nou? daca ar trebui doar sa dau examenul nu m-ar deranja dar cu scoala e mai multa bataie de cap
Buna. Am si eu o problema, mi-a fost suspendat permisul pe o luna si acum 5 zile mi-a expirat dovada. Am facut prostia sa urc la volan si am fost prins de politie cu dovada expirata acum 2 zile(dovada a fost expirata de 3 zile). Ar putea sa ma lamureasca cineva peste cat timp as putea avea din nou permisul? sau ce as putea face pentru a obtine o pedeapsa cat mai lejera sau daca as putea primi vreo dovada cu drept de circulatie pana se finalizeaza cercetarile.Va multumesc