avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelacl

Activitate mihaelacl

Buna ziua! Intr.un dosar penal in care nu a fost angajat un aparator, ci doar cel din oficiu, si in cazul neprezentarii inculpatului la instanta, o hotarare definitiva cu sentinta privativa de libertate, e automat si irevocabila? Sau exista cai de atac? Multumesc frumos!
Si daca nu face apel in termenul de 10 zile, ce se poate intampla? ... multumesc mult pt raspuns!
Si daca nu face apel in termenul de 10 zile, ce se poate intampla? ... multumesc mult pt raspuns!
Complet: P06-sup
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 396 al.6 rap.la art.16 al.1 lit.e Cod Proc.Penală, cu referire la art.9 al.3 Cod penal, încetează procesul penal împotriva inculpatului X pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la fals material în înscrisuri oficiale prevătută de art. 48 al.1 rap. la art.320 al.1 Cod Penal. În temeiul dispoziţiilor art. 335 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă inculpatul X la pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere. În temeiul dispoziţiilor art. 323 Cod penal, cu aplicarea art. 375 şi art. 396 alin. 10 Cod procedură penală, condamnă inculpatul X , la pedeapsa de 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals. În temeiul dispoziţiilor art. 67 Cod penal, aplică inculpatului pe lângă fiecare din pedepsele de mai sus, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b) şi i) Cod penal, pe o perioadă de 3 (trei) ani . - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat: - dreptul de a conduce autovehicule. Pe durata şi în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, aplică inculpatului pe lângă fiecare din pedepsele principale de mai sus, pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b) şi i) Cod penal,: - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat: - dreptul de a conduce autovehicule. În temeiul dispoziţiilor art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal stabileşte inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 (un) an închisoare, la care se va adăuga o treime – 2(două) luni închisoare - din pedeapsa stabilită prin Sentinţa Penală nr. 288/07.10.2015 urmând ca inculpatul să execute pedeapsa rezultantă de 1 (un) şi 2(două) luni închisoare. În temeiul dispoziţiilor art. 83 ind.1 Cod penal 1969 cu aplicarea art.15 din Legea nr.187/2012 revocă suspendarea condiţionată a executării pedepsei de 1(un) an şi 6 (şase) luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 44/06.12.2013 pronunţată de Judecătoria X în Dosar nr.6/202/2013 definitivă prin nerecurare la 24.12.2013 şi dispune executarea acestei pedepse alături de pedeapsa 1 (un) an şi 2(două) luni închisoare aplicată prin prezenta sentinţă, urmând ca inculpatul să execute în final pedeapsa totală de 2 (doi) ani şi 8(opt) luni închisoare în detenţie. În temeiul dispoziţiilor art. 45 alin. 3 lit. b) Cod penal, aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării următoarelor drepturi prevăzute de art. 66 lit. a), b), şi i) Cod penal, pe o perioadă de 3 ani: - dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice; - dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat; - dreptul de a conduce autovehicule. În temeiul dispoziţiilor art. 45 alin. 5 raportat la alin. 3 lit. a) Cod penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie, în condiţiile prevăzute de art. 65 alin. 3 Cod penal, acestuia fiindu-i interzisă exercitarea drepturilor prevăzute de art. 66 lit. a), b), şi i) Cod penal. Desfiinţează permisul de conducere, model X , seria 88011/075 şi nr.821017290, fals , pe numele inculpatului. În baza art. 274 alin. 1 Cod Procedură Penală obligă inculpatul X la plata sumei de 1000 lei reprezentând cheltuielile judiciare efectuate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din data de 06.10.2017.
Document: Hotarâre 1896/2017 06.10.2017
Salutare!am si eu o problema la care,va rog,daca se poate sa ma ajutati cu niste informatii!
Dupa decesul parintilor,eu si fratele meu am ramas mostenitori pe casa parinteasca.curtea are in jur de 800mp,iar casa a fost reconstruita in totalitate de fratele meu,eu neparticipand deloc financiar.
Fiind casatorita si "asezata la casa mea", am convenit cu fratele meu,ca jumatatea mea de mostenire sa i-o cedez lui legal,in urma unei sume de bani,insa in necunostinta preturilor de pe piata imobiliara,nu as vrea sa pun un pret mic sau mare.
Casa este situata in oras,intr-o zona forte buna!
As vrea,va rog, sa ma ajutati cu un pret estimativ asupra "problemei".

Va multumesc,cu respect,Mihaela!
Salutare din nou!

Am incercat sa iau legatura cu firma la care am lucrat, ptr a imi depune cererea de revenire la lucru....insa nu am reusit! pe perioada in care am fost in CIC firma a inchis magazinul din orasul meu, stiind ca inca mai sunt magazine pe tara, insa cand am incercat sa ii sun, sa iau legatura cu ei pt a-mi depune cererea, la toate numerele de telefon la care am incercat sa sun imi spuneau ca nr nu este alocat, inclusiv nr de telefon pe care il aveam trecut pe copia contractului de munca conform cu originalul! ce sa fac in acest caz? bebelul a facut deja 2 ani....nu stiu nimic de contractul de munca, daca voi lua somaj sau nu....
Răspuns la discuția ce fac dupa CIC?
rectific 27.10.2010 sau 13.09.2010?
.
Răspuns la discuția ce fac dupa CIC?
Pe decizia aprobarii indemnizatiei, data inceperii acordarii acesteia este 27.10.2008, desi bebelul face 2 ani pe 13.09.2010.Eu ce data trec in cererea de reluare a activitatii? 27.10.2008 sau 13.09.2010? o pot trimite si pe e-maill sau doar in original?


Multumesc !
Răspuns la discuția ce fac dupa CIC?
inca o intrebare si gata:) : cererea o pot trimite si pe e-maill sau trebuie originalul?

Multumesc!
Răspuns la discuția ce fac dupa CIC?
multumesc pentru raspuns! sunt mai lamurita acum :) , insa cererea trebuie sa fie "tip" sau scrisa de mana?