avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate nastase_ina

Activitate nastase_ina

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns!
Eu nu le cesionez dansilor drepturile de autor asupra ilustratiilor fiind vorba de un proiect personal, pe care o companie (nu editura!) s-a oferit sa il finanteze (lucrez pentru cateva edituri si am incheiat pana in prezent contracte de cesionare a DdA si stiu ce ar implica un asemenea contract).
Precizez ca proiectul, mai bine spus cartea, va fi distribuita in mod gratuit (digital si cu ajutorul dansilor si tiparita).
Dansii vor beneficia de cateva elemente dedicata promovarii, in interiorul cartii.
Am luat in considerare un contract de sponsorizare deoarece am observat ca in lista domeniilor permise, se numara si domeniul artelor.
Va multumesc!
Buna ziua!
Sunt artist plastic si realizez ilustratiile pentru o carte.
O companie s-a angajat sa imi ofere o suma de bani pentru munca depusa. Exista posibilitatea ca intre mine si dansii sa fie incheiat un contract de sponsorizare (eu fiind persoana fizica, dansii persoana juridica).
Daca da, trebuie platite taxe pentru suma incasata? (suma fiind de 1000 de lei).
Multumesc!
O zi buna!
Buna ziua!
Sunt ilustrator de carte si doresc sa inchei un contract de cesionare a drepturilor de utilizare a unor imagini, cu o companie (nu editura) din Romania.
Cum as putea formula corect un contract de cesionare a drepturilor de utilizare a imaginilor?
Care ar fi sistemul de taxare si plata a impozitelor in situatia in care eu sunt rezident al Marii Britanii? (nu am calitatea de angajat/ somer in Romania)
Exista posibilitatea ca cei care cumpara ilustratiile sa plateasca taxele? Daca da, care ar fi acelea?
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua!
In calitate de proprietar, persoana fizica, doresc sa ofer spre inchiriere un apartament catre o firma (locuinta de serviciu pentru un angajat).

Eu nu locuiesc in Romania - pot lasa o procura pentru desemnarea unui administrator care sa se ocupe de semnarea, respectiv inregistrarea contractului la administratia financiara?
In aceeasi situatie, cum procedez cu inregistrarea/plata celor 5,5 % CASS?
Multumesc!
Buna ziua!
Am incheiat un contract de drepturi autor in care este mantionat faptul ca angajatorul se obliga sa imi plateasca mie, angajatului, suma de 2200 de lei- suma bruta.
Cum calculez taxele pentru a afla venitul net? Ce taxe trebuie sa plateasca angajatorul si ce taxe trebuie sa platesc eu?
Mentionez faptul ca sunt angajata si la alta companie, unde imi sunt platite contributiile la CAS si CASS.
Multumesc anticipat! O zi buna!
Buna ziua!
Sunt artist plastic si doresc sa imi deschid magazin online pentru a-mi vinde lucrarile.

Imi pot vinde lucrarile (in forma concreta, nu doar conceptuala- adica tablouri, ceramica pictata, etc) doar in baza unui contract de drepturi de autor sau am nevoie neaparat de un PFA?
Multumesc!
Va multumesc frumos!
Toate cele bune!
Buna ziua!
sotul meu a intrat in ccc,incepand din 07.01.2011,optand pentru un an . S-a intors la serviciu incepand cu 14.11.2011,deci mai devreme de a implini copilul un an.
Am cateva intrebari :
1. Ce acte ii sunt necesare pentru a obtine stimulentul de insertie (cei 500 ron)?
2. Care este perioada in care poate depune actele?
3. Pana cand va primi stimulentul de insertie? Pana cand va implini copilul un an sau 2?

Am contactat primaria in vederea obtinerii acestor date,si am primit mereu date diferite,la niste intrebari ce trebuiau sa aiba raspunsuri evident,concrete.
In urma hotararilor luate in familie am decis ca sotul meu sa intre in CCC.
Eu sunt studenta,si nu am lucrat in cele 12 luni anterioare nasterii copilului,deci nu am cum sa beneficiez de concediu de maternitate.El a fost salariat in cele 12 luni anterioare nasterii.

1). In cazul nostru,in termen de cate zile se poate depune dosarul,de la data nasterii copilului(aceasta fiind 07.01.2011)?

2).Din ce data i se suspenda CIM,avand in vedere faptul ca a beneficiat si de concediu paternal de 15 zile lucratoare (5 zile + 10 zile oferite in plus datorita absolvirii cursurilor de puericultura),pana in data de 27.01.2011,iar data nasterii copilului fiind de 07.01.2011?

3).In adeverinta data de angajator,ce luna trebuie trecuta la ïn noile formulare la "luna nasterii copilul" avand in vedere ca in titlu scrie "Referitor la veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului"

4).In cazul nostru cum sa completam "I. Referitor la indeplinirea conditiilor de acordare a concediului si
indemnizatiei pentru cresterea copilului:
- a beneficiat de indemnizatie de maternitate └─┴─┴─┴─┴─┴─┘ - └─┴─┴─┴─┴─┴─┘
in perioada (z z l l a a) (z z l l a a)
- cele 42 de zile din concediul de lauzie se └─┴─┴─┴─┴─┴─┘
implinesc in data de: (z z l l a a)
- a beneficiat de indemnizatie pentru └─┴─┴─┴─┴─┴─┘ - └─┴─┴─┴─┴─┴─┘
cresterea copilului in perioada: (z z l l a a) (z z l l a a)"

,avand in vedere ca nu am beneficiat de concediu de maternitate.(am mentionat mai sus motivul)

5). Trebuie sa anexex dosarului vreun document ,in afara de declaratia pe proprie raspundere,care sa dovedeasca faptul ca nu am beneficiat de concediu de maternitate?Daca da de unde il pot obtine?